{"vars":{{"pageTitle":"Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości: inflacja cen usług najwyższa od 19 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["ceny","ekonomisci","gus","inflacja","main","makroekonomia","opinie","uslugi"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"15 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73179}} }
300Gospodarka.pl

Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości: inflacja cen usług najwyższa od 19 lat

Inflacja w listopadzie wyniosła 3 proc. w ujęciu rocznym – podał GUS. Ekonomiści wskazują na bardzo mocny wzrost cen usług kolejny miesiąc z rzędu i nie dostrzegają perspektyw do spadku cen w tej kategorii.

Wskaźnik CPI (czyli inflacja cen konsumenckich) wyniósł w listopadzie 3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc.

Jak podał Credit Agricole, inflacja cen usług w Polsce ukształtowała się na najwyższym poziomie od stycznia 2001 r.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego wskazuje, że listopad był kolejnym z rzędu miesiącem istotnego przyspieszenia wskaźnika cen usług, do 7,8 proc. w ujęciu rocznym z 7,3 proc. rok do roku w październiku.

„Jest to poziom już naprawdę bardzo wysoki i coraz drastyczniej odbiegający od poziomu wskaźnika cen towarów, który w listopadzie obniżył się do 1,3 proc. rok do roku z 1,5 proc. rok do roku w poprzednim miesiącu. Niestety w przypadku cen usług nie widać perspektyw ich spadków” – napisała w komentarzu główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Rozbieżność, jaka ma panuje między dynamiką wzrostu cen towarów i usług w formie graficznej zaprezentowali ekonomiści Banku Pekao.

W opinii Moniki Kurtek ostatni miesiąc br. przyniesie obniżkę wskaźnika CPI w okolice 2,5 proc. w ujęciu rocznym, ale głównie za sprawą efektów statystycznych, czyli wysokich odczytów inflacji w końcu 2019 roku.

„Skala tej zniżki będzie jednak ograniczona ze względu na wchodzące z początkiem roku podwyżki cen i opłat, m.in. opłaty cukrowej, opłaty mocowej, podwyżek cen energii. W styczniu będzie miała także miejsce podwyżka płacy minimalnej, o 7,7 proc., co dalej podbijać będzie ceny usług – prognozuje ekonomistka.

Inflacja w październiku wyniosła 3,1 proc. rok do roku, natomiast we wrześniu jej poziom wyniósł 3,2 proc.

Czytaj także:

Polski eksport w październiku wyniósł ponad 100 mld złotych i pobił historyczny rekord