{"vars":{{"pageTitle":"Dane o zakażeniach w Polsce zniknęły z europejskich map. ECDC: "To przez zmiany po stronie polskiej"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["centrum-ds-zapobiegania-i-kontroli-chorob","dane","koronawirus","main","pandemia"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"4 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72419}} }
300Gospodarka.pl

Dane o zakażeniach w Polsce zniknęły z europejskich map. ECDC: „To przez zmiany po stronie polskiej”

Dane na temat liczby zakażeń koronawirusem nie znalazły się w najnowszej aktualizacji map na stronach Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Jak powiedzieli 300Gospodarce przedstawiciele ECDC, to przez zmiany po stronie polskiej i zaprzestanie publikacji zsumowanych danych o pandemii.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) to niezależna agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Szwecji, która jest odpowiedzialna za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi.

ECDC zbiera i co tydzień publikuje dane na temat m.in. liczby zakażeń koronawirusem w 31 krajach Europy, liczby zakażeń w ostatnich 14 dniach na 100 tys. mieszkańców, odsetka testów pozytywnych i liczby przeprowadzonych testów na 100 tys. mieszkańców.

W ostatniej aktualizacji map ECDC z 3 grudnia dane z Polski są niedostępne. Wynika to ze zmiany sposobu prezentacji danych przez stronę polską – wskazują przedstawiciele europejskiej agencji ds. chorób zakaźnych. 

„Podczas naszego cotygodniowego zbierania danych do tworzenia map regionalnych Europy skumulowane dane dotyczące Covid-19 na poziomie wojewódzkim – które wcześniej znajdowały się tutaj – nie były dostępne.  Z informacji przekazanych przez polskie władze wynika, że aktualizacja rządowej strony internetowej w zeszłym tygodniu mogła spowodować, że powyższy link stał się niedostępny” – powiedział 300Gospodarce przedstawiciel ECDC.

Jak dodał, zmiana danych dostępnych pod wspomnianym linkiem miała wpływ na produkcję map przez ECDC. Rzecznik ECDC wskazał również, że ponieważ agencja nie była w stanie uzyskać potrzebnych danych od Polski w terminie, nasz kraj został na mapach przedstawiony na szaro, co oznacza „brak danych”.

Co się zmieniło?

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych.

Na nieścisłości zwrócił uwagę jako pierwszy Michał Rogalski, który pro bono i z pomocą wolontariuszy tworzył jedyną publiczną bazę danych nt. pandemii w Polsce.

Dlatego od 24 listopada Ministerstwo Zdrowia informuje o statystykach dotyczących COVID-19 w nowej formie. Nowy sposób raportowania nie pokazuje danych historycznych ani skumulowanych przypadków w poszczególnych województwach od początku pandemii, a jedynie dane z konkretnego dnia.

Oprócz informacji o nowych zakażeniach, jest też liczba zakażeń w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców oraz liczba zgonów z powodu Covid-19.

Na tej stronie zamieszczane są informacje o dziennej liczbie zakażeń w podziale na województwa i powiaty. Do tej pory dane o liczbie zakażeń w powiatach i województwach publikowały lokalne stacje sanepidu.

Brak danych skumulowanych i historycznych jest krytykowany, ponieważ uniemożliwia porównywanie i analizowanie rozwoju pandemii w naszym kraju. Krytyka dotyczyła także faktu, że odkąd ruszyła nowa centralna baza danych powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zaprzestały publikacji danych lokalnych, co uniemożliwiło ich zbieranie innym niż rządowe podmiotom – w tym Michałowi Rogalskiemu z zespołem.

Resort zdrowia zapewniał przy okazji zmiany, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne i o bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Także ECDC wskazuje, że współpracuje z polskimi źródłami, aby jak najszybciej rozwiązać problem.

„Jesteśmy w ścisłym kontakcie z władzami polskimi w tej sprawie i wspólnie pracujemy nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji. Zostanie to odzwierciedlone w naszych publikacjach przy najbliższej możliwej okazji, czyli w aktualizacji map w przyszłym tygodniu” – powiedział 300Gospodarce przedstawiciel ECDC.

CBOS: Prawie połowa badanych nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19