{"vars":{{"pageTitle":"Decyzja EBC ws. stóp procentowych. Bank zaostrza politykę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ebc","europejski-bank-centralny","inflacja","main","makroekonomia","najnowszy","recesja","strefa-euro","wlochy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":330280}} }
300Gospodarka.pl

Decyzja EBC ws. stóp procentowych. Bank zaostrza politykę

Podwyżka stóp o 50 pb – to decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To wyższa podwyżka, niż zapowiadał bank jeszcze w zeszłym miesiącu.

Bank centralny strefy euro podniósł stopy procentowe. Taką decyzję zapowiedział EBC po poprzednim posiedzeniu.

Dzisiaj, zgodnie z silnym zaangażowaniem Rady Prezesów EBC w zachowanie stabilności cen, Rada podjęła dalsze kluczowe kroki, aby zapewnić powrót średniorocznej inflacji do celu na poziomie 2 procent i  podjęła decyzję o podniesieniu trzech podstawowych stóp procentowych EBC o 50 punktów bazowych – podał bank.

Ważna decyzja EBC

W ubiegłym miesiącu EBC zapowiedział, że w lipcu zdecyduje się na podwyżkę stóp o 25 pkt. bazowych. Ale niektórzy analitycy spodziewali się, że bank centralny strefy euro podejmie bardziej zdecydowane kroki. I okazało się, że mieli rację.

Po podwyżce podstawowych stóp o 50 pb EBC podał:

Rada Prezesów uznała, że ​​zasadne jest zrobienie pierwszego większego kroku na ścieżce normalizacji stóp procentowych niż zapowiadano na poprzednim posiedzeniu. Podstawą tej decyzji jest zaktualizowana ocena ryzyka inflacyjnego oraz wzmocnienie wsparcia dla efektywnej transmisji polityki pieniężnej.

Uzasadnieniem dla podwyżki okazały się więc pogarszające się prognozy inflacyjne. Właśnie takie opublikowała ostatnio Komisja Europejska. W lipcu szacuje ona, że średnioroczna inflacja zarówno w strefie euro i całej UE będzie wyższa, niż wcześniej oczekiwano.

Dodatkowo świeżo opublikowane dane o inflacji wskazują, że poziom wzrostu cen w Eurolandzie jest rekordowy. W czerwcu 2022 roku był on najwyższy w historii.

Ale na szali jest także wzrost gospodarczy. Zbyt ostre podwyżki stóp procentowych go hamują, bo zwiększają koszt kredytów inwestycyjnych i obrotowych.

Kryzys we włoskim rządzie

Tymczasem jedno z najbardziej zadłużonych państw strefy euro przechodzi kryzys w rządzie.

Gabinet Mario Draghiego wisi na włosku po tym, jak premier Włoch po raz drugi podał się do dymisji. Poprzedniej nie przyjęto, a jego rząd otrzymał wotum zaufania. Ale po wycofaniu się kolejnych partii koalicyjnych, Draghi nie chce nadal sterować rządem.

Prezydent Włoch potwierdził otrzymanie dymisji, ale nie poinformował, jakie podejmie kroki. Wiadomo jednak, że Sergio Mattarella ma spotkać się z członkami obu izb włoskiego parlamentu w czwartek popołudniu. Takie spotkanie jest wymagane przez włoską konstytucję do rozwiązania jednej lub obu izb przez prezydenta. Rozwiązanie parlamentu Włoch może więc nastąpić tuż po ogłoszeniu decyzji EBC.

Po informacji o drugiej dymisji dotychczasowego premiera włoska giełda otworzyła się na minusie. Z drugiej strony, oprocentowanie najważniejszych, 10-letnich włoskich obligacji wzrosło o 20 pb, co oznacza wzrost włoskiego zadłużenia jeszcze przed decyzją EBC o podwyżce stóp.

Właśnie m.in. zadłużonym po uszy Włochom miało pomóc uruchomienie przez EBC awaryjnego mechanizmu PEPP. To awaryjny skup obligacji państw strefy euro przez bank centralny. Ten program, uruchomiony w okresie pandemii, miał być zawieszony w okresie postpandemicznego odbicia. Ale kolejny kryzys, związany z rosyjską inwazją na Ukrainę i z cenami energii, wpłynął na zmianę decyzji EBC.

Polecamy też: