{"vars":{{"pageTitle":"Możemy potrzebować nowych, specjalnych szczepionek przeciwko wariantowi Delta - twierdzą naukowcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","covid-19","koronawirus","szczepienia","szczepionki","wariant-delta","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"4 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":170942}} }
300Gospodarka.pl

Możemy potrzebować nowych, specjalnych szczepionek przeciwko wariantowi Delta – twierdzą naukowcy

Mogą być potrzebne preparaty ukierunkowane na wysoce zakaźny wariant Delta twierdzą naukowcy prowadzący w Anglii duże badanie nad szczepionkami przeciw Covid-19. Brytyjskie badanie wykazało, że ryzyko zakażenia wariantem Delta jest o 50-60 proc. mniejsze u osób w pełni zaszczepionych.

Trzecia fala angielskich przypadków zakażeń koronawirusem została wywołana przez wariant Delta. Dotyczy to zarówno osób nieszczepionych, zwłaszcza tych w wieku od 12 do 24 lat, jak i tych, które otrzymały szczepionki. Tak wynika z badania przeprowadzonego na próbkach od 98 tys. mieszkańców Anglii, na które powołuje się agencja prasowa Bloomberg.

Skuteczność szczepionek w powstrzymywaniu infekcji w okresie badania spadła do 49 proc. z 64 proc. miesiąc wcześniej – wskazują naukowcy. Wskaźnik ochrony szczepionek przed rozwojem objawów Covid-19 spadła natomiast z 83 do 59 procent.

Istnieją naukowe dowody, że białko kolca tego wariantu Covid-19 zmutowało do punktu, w którym obecnie stosowane szczepionki są coraz mniej skuteczne – podali autorzy badania. W związku z tym, „uzasadnione może być (…) rozwijanie szczepionek przeciwko wariantowi Delta”.

Szczepionki nieidealne, ale lepsze niż ich brak

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Izrael należą do najbardziej zaszczepionych krajów na świecie, a mimo to wszędzie tam odnotowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań i hospitalizacji związanych z wariantem Delta – wskazuje agencja Bloomberga.

Jednak obecne szczepionki nadal zapewniają stosunkowo wysoki stopień ochrony. W pełni zaszczepione osoby były trzy razy mniej narażone na infekcję wirusem Delta niż osoby niezaszczepione. Jest także mniej prawdopodobne, że osoby w pełni zaszczepione będą cierpieć z powodu objawów choroby czy transmitować wirusa innym, wynika z badań kilku instytucji naukowych w Wielkiej Brytanii.

Przykładowo naukowcy z Imperial College w Londynie wskazują, że wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19 było o połowę mniejsze. U osób mających objawy choroby skuteczność wzrosła do ok. 59 procent.

Polska na 21. miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionych osób