{"vars":{{"pageTitle":"Dla kogo wakacje kredytowe? Rzecznik rządu ujawnia więcej szczegółów o kryterium dochodowym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kredyt-2-procent","kredyt-hipoteczny","najnowsze","nbp","rpp","stopy-procentowe","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"3 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610253}} }
300Gospodarka.pl

Dla kogo wakacje kredytowe? Rzecznik rządu ujawnia więcej szczegółów o kryterium dochodowym

Próg dochodowy dla wakacji kredytowych w 2024 roku będzie „stosunkowo wysoki”, obejmie większość kredytobiorców, zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Sama ustawa musi być przyjęta przez nowy Sejm, wtedy będzie jasno przyjęte przepisy. Natomiast ten próg będzie stosunkowo wysoki, on obejmie większość osób – powiedział Muller w Polsat News.

We wrześniu premier Mateusz Morawiecki informował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały 2024 roku z zastosowaniem kryterium dochodowego, o czym można przeczytać tutaj.

Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.

Jak informowaliśmy niedawno temu, przedłużanie wakacji budzi jednak wątpliwości m.in. przez obciążenia banków, które wzrosły w ostatnich latach. Oprócz kosztu zawieszania spłaty rat, który według szacunków ZBP w latach 2022-2023 wyniesie 14 mld zł, dochodzą wielomiliardowe rezerwy, jakie banki muszą zawiązywać na poczet procesów o unieważnienie umów kredytów we frankach.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Przypominamy, że program wakacji kredytowych wprowadzono jeszcze w 2022 r., a jego głównym celem – przynajmniej teoretycznie – było wsparcie w spłacie kredytów hipotecznych klientom w czasie utrzymujących się wysokich stóp procentowych. Dzięki temu, w 2022 r. i 2023 r. można wstrzymać spłaty łącznie ośmiu rat – dwóch w III i IV kw. 2022 r. oraz po jednej w każdym kwartale 2023 r.

Polecamy także: