{"vars":{{"pageTitle":"Dług pod choinkę. Rośnie liczba Polaków, którzy chcą wziąć kredyt na organizację świąt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","boze-narodzenie","dlugi","inflacja","kredyt","najnowsze","parabanki","pozyczka","swieta"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"14 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643058}} }
300Gospodarka.pl

Dług pod choinkę. Rośnie liczba Polaków, którzy chcą wziąć kredyt na organizację świąt

Na organizację tegorocznych świąt 13,2 proc. Polaków chce zaciągnąć pożyczkę lub wziąć kredyt, wynika z raportu UCE Research i Grupy Offerista pt. „Świąteczne wydatki Polaków. Edycja 2023”. W ubiegłym roku nieco mniej osób zapożyczyło się przed świętami – 11,5 proc.

– W mojej ocenie, wynik nieco ponad 13 proc. nie jest zbyt duży, biorąc pod uwagę fakt, że wciąż mamy wysoki poziom inflacji i drożyzny w sklepach. Niemniej może być alarmujący w kwestii sytuacji finansowej Polaków. Natomiast patrząc na dane z ubiegłych lat, należy podkreślić, że wcześniej więcej rodaków niż obecnie zapożyczało się w celu organizacji świąt. Niektóre badania, realizowane jeszcze w zeszłym roku, pokazywały, że mogło to dotyczyć nawet ponad 20 proc. społeczeństwa – tłumaczy współautor raportu z Grupy Offerista Robert Biegaj.

Lepsze skromne święta niż długi

Jak wyjaśnia Biegaj, to oczywiście nie znaczy, że obecnie Polacy mniej pożyczają, bo jest im lepiej:

– Dalej mocno zaciskają pasa i nie chcą generować kolejnych zobowiązań, które przecież i tak musieliby spłacić. Wolą więc skromniej obchodzić święta, aby nie robić kolejnych długów.

Z kolei 81,9 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie zapożyczy się w tym roku przed świętami. Blisko 5 proc. respondentów w chwili badania jeszcze nie wiedziało, co zrobi. Według autorów sondażu raczej nie należy przewidywać, że ostatecznie więcej konsumentów zaciągnie pożyczki, niż to zadeklarowało.

Kto i gdzie planuje zaciągnąć pożyczkę?

Ci, którzy zdecydują się na pożyczenie pieniędzy, w pierwszej kolejności udadzą się do rodziny i znajomych, a dopiero potem ewentualnie skierują się do wyspecjalizowanych instytucji finansowych.

– Z reguły to będą parabanki, bo tam najszybciej można załatwić sprawę – często bez większej weryfikacji zarobków i dokumentów. Tylko to kosztuje drożej, bo takiej instytucji trzeba potem oddać więcej pieniędzy niż bankowi, w którym koszty obsługi są mniejsze, ale formalności trwają nieco dłużej i są bardziej skomplikowane. Aczkolwiek banki też potrafią być szybkie, bo jest ich więcej niż firm pożyczkowych. Z reguły mają też lepszą opinię, co oczywiście w tej kwestii ma znaczenie – czytamy w raporcie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


O chęci zaciągnięcia pożyczki lub kredytu częściej mówią mężczyźni niż kobiety – 17,1 proc. vs 9,7 proc. Dotyczy to głównie osób w wieku 25-34 lat (19,4 proc.).Biorąc pod uwagę zarobki, zaciągnięcie pożyczki przed świętami najczęściej deklarują osoby z miesięcznym dochodem netto powyżej 9 tys. zł – 22,6 proc.

Badanie (w ramach projektu pt. „Świąteczne wydatki Polaków. Edycja 2023”) zostało przeprowadzone na początku grudnia br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE Research i Grupę Offerista na próbie 1 036 dorosłych Polaków.

To też może Cię zainteresować: