Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej o kolejne dwa miesiące po 31 października 2022 roku oznacza to koszt dla budżetu państwa w wysokości ok. 5,3 mld złotych. Tak wynika wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia.
Jak wskazał Soboń, ubytki we wpływach do budżetu z podatku VAT i akcyzy od 1 listopada do 31 grudnia 2022 roku wyniosą 5,3 mld złotych. Będzie to efekt przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, które zapowiada rząd.
– Przedłużamy działanie tarcz do końca roku 2022 w takim samym kształcie, w jakim ona obowiązuje do dzisiaj –powiedział Soboń podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
VAT i akcyza
Jeśli chodzi o VAT, tarcza antyinflacyjna przez te kolejne dwa miesiące ma kosztować ok. 4,8 mld zł. Elementami tarczy są następujące obniżki stawek VAT:
- na żywność do 0 proc.,
- na nawozy do 5 proc.,
- na gaz ziemny do 5 proc.,
- na energię do 8 proc.,
- na paliwa silnikowe do 8 proc.
W ramach tarczy utrzymane zostaną też obniżone stawki akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe. Rząd przedłuży również czasowe zwolnienia z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz obniżenie do unijnego minimum akcyzy na lekki olej opałowy.
– W przypadku akcyzy łączny koszt przedłużenia tego rozwiązania to jest ok. 0,5 mld zł ubytku budżetowego – wskazał Soboń.
Tarcza antyinflacyjna została wprowadzona na początku roku w ramach tarczy 1.0, a następnie przedłużana i poszerzana w ramach tarczy 2.0. Ze względu na fakt, że część rozwiązań obowiązywała do końca maja, inne do końca lipca, przedłużono obowiązywanie wszystkich rozwiązań tarcz antyinflacyjnych do 31 lipca 2022 roku.
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przedłużyła rozwiązania tarczy antyinflacyjnej po raz kolejny – do 31 października bieżącego roku.
Polecamy też:
- Stawki VAT zależne od wydatków na wojsko. Rząd przedstawia szczegóły propozycji
- Naczelna Rada Lekarska za wyższą akcyzą na papierosy. W Polsce nadal mamy „epidemię palenia”
- Tarcza antyinflacyjna również w 2023 r.? Rzecznik rządu ma odpowiedź
- Niemcy szykują się na zimowy kryzys. Scholz: obniżymy podatek od rachunków za energię
- Podwyżki w budżetówce dwa razy niższe, niż inflacja. Związki zawodowe grożą protestami