{"vars":{{"pageTitle":"Rządowy projekt wsparcia dla odbiorców ciepła przyjęty. Teraz trafi do Sejmu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dodatek-weglowy","doplaty-do-wegla","gaz","mateusz-morawiecki","najnowsze","paliwa-opalowe","rzad","surowce","wegiel","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":345099}} }
300Gospodarka.pl

Rządowy projekt wsparcia dla odbiorców ciepła przyjęty. Teraz trafi do Sejmu

Wsparcie gospodarstw domowych ogrzewających swoje domy innymi surowcami niż węgiel: projekt ustawy został przyjęty przez rząd. Teraz trafi do Sejmu.

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła. Poinformowali o tym podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i ministra klimatu Anna Moskwa.

Wsparciem mają zostać objęci odbiorcy ciepła systemowego, a także osoby opalające w piecach: pelletem, gazem, olejem opałowym czy drewnem.

Z tego co wiem, marszałek Sejmu podjęła decyzję o dodatkowym posiedzeniu. Właśnie dlatego zależało nam dzisiaj na takim dogłębnym przeanalizowaniu tych ustaw, aby teraz, dosłownie w tych najbliższych dwóch dniach, one mogły trafić do Sejmu – powiedział premier pytany, kiedy projektem zajmie się parlament.

Przyjęty projekt zawiera rozwiązania zaprezentowane przez ministrę Moskwę w połowie sierpnia.

Blokada taryf

Pierwszym filarem projektu jest zablokowanie podwyżek taryf na ciepło systemowe. Będą mogły one wynieść maksymalnie 40 procent.

Wsparcie otrzymają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także tzw. podmioty wrażliwe – zapowiedział premier. Chodzi m. in. o szpitale czy placówki edukacyjne i opiekuńcze.

W ramach blokady, ciepłownie będą otrzymywały wyrównanie z budżetu. Ma to zrekompensować różnice pomiędzy cenami surowców energetycznych a maksymalną możliwą podwyżką.

Osoby korzystające z ciepła systemowego będą od razu otrzymywały niższy rachunek. Ci odbiorcy ciepła nie dostaną więc dodatków bezpośrednich.

Wsparcie obejmie także koszty ciepłej wody – wynika z informacji podanych przez Annę Moskwę.

Dodatki dla palących w piecach

Dodatki dostaną za to gospodarstwa domowe, wykorzystujące do ogrzewania piece.

Wysokość dodatku będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju opału. Jednorazowe dodatki wyniosą odpowiednio:

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, podstawą do wypłaty dodatku będzie złożenie deklaracji o źródle ciepła w budynku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Polecamy też: