{"vars":{{"pageTitle":"Sejm poparł ustawę o dodatku węglowym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceeb","ceny-wegla","dodatek-weglowy","energetyka","main","sejm","ustawa","wegiel","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":330738}} }
300Gospodarka.pl

Sejm poparł ustawę o dodatku węglowym

Dodatek do węgla dla gospodarstw domowych, które korzystają z tej formy opału, z poparciem Sejmu. Izba niższa parlamentu przyjęła dziś rządowy projekt ustawy o tym dodatku. 

Za ustawą głosowało 434 posłów. Wstrzymało się 11 osób. Nikt nie był przeciw.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jak zapowiada marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, izba wyższa zajmie się ustawą prawdopodobnie dopiero na następnym, a nie trwającym posiedzeniu – czyli 3 lub 4 sierpnia.

Izba wyższa ma 30 dni, by zająć się ustawą. Może ją albo przyjąć bez poprawek, albo zaproponować zmiany.

W pierwszej wersji, ustawa po przyjęciu przez Senat trafi do podpisu prezydenta. A w drugim wariancie, ustawa trafia ponownie do Sejmu, który może przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu. Jeśli Senat przez 30 dni w ogóle nie zajmie się ustawą, to ustawa trafia do podpisu prezydenta.

Ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu, które jest możliwe właśnie po uzyskaniu podpisu prezydenta.

Dodatek osłonowy

Dodatek węglowy będzie przysługiwał na gospodarstwo domowe. Dofinansowanie mogą dostać te osoby, które mieszkają w budynkach jednorodzinnych i opalają węglem kamiennym, ale też brykietem lub pelletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Budynek musi być wpisany lub zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy ma być wypłacany w wysokości 3 000 zł. Wypłata będzie jednorazowa.

Polecamy też: