{"vars":{{"pageTitle":"Dopłaty do kredytów na pierwsze mieszkanie. Rząd ma nowy pomysł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kredyt","kredyt-hipoteczny","main","mieszkania","najnowsze","rynek-mieszkaniowy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"16 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":441764}} }
300Gospodarka.pl

Dopłaty do kredytów na pierwsze mieszkanie. Rząd ma nowy pomysł

Pierwsze Mieszkanie – tak ma nazywać się nowy program wsparcia dla osób, które chcą kupić własne lokum. Rząd chce im przez 10 lat dopłacać do oprocentowania kredytu hipotecznego. 

Założenia programu Pierwsze Mieszkanie przedstawił przedstawił w piątek podczas konferencji minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Jak dodał, nowe rozwiązania będzie można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego.

Dodatkowe założenie, jakie jest związane z tym programem, to dopłata, która będzie obejmowała okres 10 lat. Czyli 10 lat dopłacamy do kredytu – powiedział Buda.

Jakie zasady?

Oczywiście możemy przy okazji tego instrumentu skorzystać również z instrumentów, które zaproponowaliśmy już wcześniej, czyli Mieszkanie bez wkładu własnego. Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze sobą połączyć – dodał.

Minister poinformował też, że do programu będą się kwalifikowały mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Widzimy, że rynek pierwotny ma pewnego rodzaju problemy. Mieszkań w 2023 roku będzie stosunkowo mniej niż w 2022. Nie chcielibyśmy, żeby była taka bariera, że nie można skorzystać z programu, bo nie ma mieszkań, które są na rynku pierwotnym – stwierdził szef resortu rozwoju.

Jak powiedział, w programie nie będzie limitu metra kwadratowego mieszkania, na które będzie można zaciągnąć kredyt na lokal.

Oprocentowanie kredytu 2 proc. będzie stałe. Zmienna będzie wysokość raty, choć przez ostatnie 10 lat spłaty kredytu rata będzie miała stałą wysokość.

Konto Mieszkaniowe

Innym rozwiązaniem jest specjalne konto mieszkaniowe w programie Pierwsze Mieszkanie.

Jak dodał minister Buda, będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania; okres oszczędzania na koncie ma wynieść od 3 do 10 lat.

Konta mieszkaniowe to absolutnie nowe rozwiązanie, które wypracowaliśmy w ministerstwie rozwoju. Polega ono na tym, że można regularnie oszczędzać, żeby później środki oszczędzone wykorzystać na cele mieszkaniowe. A po wykorzystaniu rzeczywiście tych środków na cele mieszkaniowe, państwo wypłaca premię mieszkaniową – powiedział Buda na konferencji prasowej.

Jak dodał, wpłaty na to konto miałyby comiesięcznie wynieść od 500 do 2000 zł. – Systematyczne wpłaty od 3 do 10 lat. Deklaracja wpłaty nie jest wiążąca – można w tym okresie wysokość wpłaty zmieniać i można również jednej wpłaty w roku nie uiszczać – tłumaczył minister.

Waldemar Buda poinformował, że w przypadku wykorzystania tych środków w ciągu pięciu lat od zakończenia oszczędzania na cele mieszkaniowe – będzie premia, „która równa się równowartości wskaźnika inflacyjnego przez okres oszczędzania”.

To jest produkt, który nie ma sobie żadnej konkurencji, jeśli chodzi o stopę zwrotu, czyli dzisiaj mówimy, że za 2022 rok mamy prawie 14 proc. łącznie rocznej waloryzacji – to o taki wskaźnik byłaby zwaloryzowana kwota oszczędzania. Plus to co, oczywiście, jest jako komercyjne oprocentowanie w ramach banku – powiedział Buda.

Z komunikatu MRiT wynika, że to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone będzie przez banki komercyjne. – Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) – podano.

Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m kw. przy dwójce dzieci, 75 m kw. przy trójce dzieci i 90 m kw. przy czterech, bez limitu m kw. przy pięciu i większej liczbie dzieci).

Czytaj także: