{"vars":{{"pageTitle":"Droga do przyjęcia KPO otwarta. Sejm przyjął ustawę likwidującą izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","finanse-publiczne","inwestycje","kpo","krajowy-plan-odbudowy","main","makroekonomia","polityka","sejm"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":309634}} }
300Gospodarka.pl

Droga do przyjęcia KPO otwarta. Sejm przyjął ustawę likwidującą izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Sejm przyjął prezydencki projekt ustawy, likwidujący Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. To otwiera drogę do zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy dla Polski przez Komisję Europejską. Może to nastąpić już na początku czerwca.

Istnienie Izby było jednym z głównych punktów sporu między polskim rządem a Komisją po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że nie jest ona niezależnym i bezstronnym sądem. W ocenie KE funkcjonowanie Izby mimo orzeczenia TSUE oznaczało, że Polska nie spełniała tzw. warunku praworządności, co było jednym z warunków odblokowania KPO.

Prezydencki projekt, złożony w Sejmie już w lutym, wypełniał postulat Komisji: likwidował Izbę Dyscyplinarną SN, w zamian proponował zastąpienie jej Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Wchodzić w jej skład miałoby jedenastu sędziów, nadal orzekających na co dzień w innych izbach, wybierać ma ich prezydent.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 231 posłów, przeciw było 208, wstrzymało się 13.

Wynik sejmowego głosowania oznacza, że Polska jest na ostatniej prostej odblokowania KPO. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki w Sejmie zapowiedział, że przyjęcie tzw. kamieni milowych, czyli uzgodnionych warunków uruchomienia planu, odbędzie się w czasie wizyty przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Wizyta ma się odbyć 2 czerwca.

O zaplanowanej wizycie już w środę informowała wice rzeczniczka Komisji, Dana Spinant:

Polski Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii do polskiego budżetu ma trafić ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Dla wielu krajów członkowskich wypłaty z programu ruszyły w ubiegłym roku, jednak z powodu konfliktu między Polską a UE dotyczącego m. in. praworządności, polski Krajowy Plan Odbudowy nie został do tej pory formalnie zaakceptowany.

Jak w marcu informowali nas wysocy urzędnicy Komisji Europejskiej, jednym z warunków było rozwiązanie kwestii sędziów Sądu Najwyższego, przede wszystkim rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej.