{"vars":{{"pageTitle":"Dwucyfrowa inflacja w strefie euro. Po raz pierwszy w historii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","inflacja-hicp","inflacja-w-strefie-euro","makroekonomia","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":362141}} }
300Gospodarka.pl

Dwucyfrowa inflacja w strefie euro. Po raz pierwszy w historii

Inflacja w strefie euro we wrześniu wzrosła do 10 proc., podał Eurostat. Tak wysokiego tempa wzrostu cen w strefie euro jeszcze nie było.

Inflacja w eurolandzie wyraźnie przyspieszyła w porównaniu z sierpniem, kiedy to wyniosła 9,1 proc.

Według Eurostatu za inflacyjne przyspieszenie odpowiadają przede wszystkim ceny energii, które sa już wyższe o 48,8 proc. w porównaniu do września 2021 r. Ale drożeje też żywność – o 11,8 proc.


Czytaj: Inflacja znów szokuje. Rada Polityki Pieniężnej ma twardy orzech do zgryzienia


Według zestawienia europejskiego urzędu statystycznego najwyższą inflację w strefie euro ma obecnie Estonia. Wskaźnik HICP (bo taki publikuje Eurostat) wyniósł tam we wrześniu 24,2 proc. Zaraz za Estonią są pozostałe państwa bałtyckie: Litwa (22,5 proc.) i Łotwa (22,5 proc.).

Najniższą inflację w eurolandzie ma Francja – 6,2 proc. rok do roku. Poniżej tabela z danymi Eurostatu.

Dane Eurostatu zaskoczyły ekonomistów. Spodziewali się oni, że wrześniowa inflacja w strefie euro sięgnie 9,7 proc.

(oprac. Marek Chądzyński)

Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]