{"vars":{{"pageTitle":"Działania „teraz albo nigdy” jedyną szansą, aby zapobiec katastrofie klimatycznej – ostrzega kolejny raport IPCC","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","ipcc","klimat","nauka","raport","raport-ipcc","transformacja-energetyczna","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":288037}} }
300Gospodarka.pl

Działania „teraz albo nigdy” jedyną szansą, aby zapobiec katastrofie klimatycznej – ostrzega kolejny raport IPCC

Świat wciąż może uniknąć katastrofy klimatycznej, ale tylko poprzez przejście na gospodarkę niskoemisyjną „teraz albo nigdy” –  głosi najnowsza edycja raportu IPCC – najważniejszego dokumentu na świecie, dotyczącego zmian klimatu.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) emisje gazów cieplarnianych muszą osiągnąć najwyższy poziom do 2025 roku, a w tym dziesięcioleciu mogą zostać zmniejszone prawie o połowę, aby świat miał szansę ograniczyć przyszłe ocieplenie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Ta granica jest ważna, bo już przy globalnym ociepleniu o 1,5°C będą narastały fale upałów, czekają nas dłuższe ciepłe i krótsze zimne pory roku. Ale przy globalnym ociepleniu o 2°C ekstremalne temperatury częściej będą osiągać krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia ludzi.

Ostateczny koszt przejścia na gospodarki niskoemisyjne jest według naukowców i jednocześnie autorów raportu minimalny – do połowy wieku ma wynieść kilka procent światowego PKB – choć będzie wymagać ogromnego wysiłku ze strony rządów, przedsiębiorstw i osób prywatnych.

Niestety, jak na razie świat nie jest na dobrej drodze – ostrzegają naukowcy. Jeśli pilnie nie zaczniemy dekarbonizować światowych gospodarek i przestawiać naszego życia na niskoemisyjność, to temperatury wzrosną do ponad 3°C, co będzie miało według naukowców katastrofalne skutki.

Teraz albo nigdy, jeśli chcemy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C. Bez natychmiastowej i głębokiej redukcji emisji we wszystkich sektorach będzie to niemożliwe – powiedział Jm Skea, profesor Imperial College London i współprzewodniczący grupy roboczej, która przygotowała raport, cytowany przez The Guardian.

Co to jest IPCC?

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) jest organem ONZ zajmującym się oceną nauki związanej ze zmianą klimatu.

Został utworzony w 1988 r. przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska i Światową Organizację Meteorologiczną w celu dostarczania przywódcom politycznym okresowych ocen naukowych dotyczących zmiany klimatu, jej skutków i zagrożeń, a także przedstawiania strategii adaptacyjnych i łagodzących.

Raporty IPCC są zatwierdzane i przyjmowane przez 195 państw (w tym Polskę) tworzących zespół.

W sierpniu 2021 we wcześniejszej edycji raportu IPCC, naukowcy podali, że Ziemia ociepli się o 1,5 stopnia Celsjusza już do 2040 roku, a dowody na wpływ człowieka na globalne ocieplenie są „jednoznaczne”.

Od 40 lat każda kolejna dekada jest cieplejsza od poprzedniej. Wiele zmian zaobserwowanych w klimacie jest bezprecedensowych na przestrzeni tysięcy, jeśli nie setek tysięcy lat, a niektóre z nich – takie jak ciągły i coraz szybszy wzrost poziomu morza – są praktycznie nieodwracalnemówił poprzedni raport.

Przełomowa decyzja: Niemcy już za 13 lat mają być w 100% zasilane energią odnawialną