{"vars":{{"pageTitle":"Krajowy System e-Faktur ruszy w 2024 roku. Znamy szczegóły","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","e-faktury","ministerstwo-finansow","najnowsze","podatki","prawo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":422651}} }
300Gospodarka.pl

Krajowy System e-Faktur ruszy w 2024 roku. Znamy szczegóły

E-faktury będą obowiązkowe dla polskich przedsiębiorców. Ministerstwo planuje, że stanie się to już od 2024 roku.

Od początku 2024 roku w Polsce będzie funkcjonował Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wystawiania faktur w formie elektronicznej.

Resort w najbliższym czasie planuje przedstawić projekt ustawy dotyczącej tego systemu.

Elektroniczne faktury obowiązkowe

W Polsce już jest możliwość wystawiania faktury elektronicznej. Ale obecnie firmy nie muszą tego robić – zamiast tego mogą wystawiać tradycyjną papierową fakturę.

Polska już jednak od dłuższego czasu zabiegała o to, by forma elektroniczna była obowiązkowa dla przedsiębiorców. Zgodę musiała wydać Komisja Europejska (KE). Stało się to wiosną tego roku, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Obowiązkowy system faktur elektronicznych stosują już Włochy. Wraz z Polską zgodę na jego wprowadzenie dostała też Francja – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Docelowo KE chciałaby, by podobny system objął wszystkie kraje UE. Jednak aby było to możliwe, wszystkie państwa członkowskie musiałyby zgodzić się na zmianę odpowiedniej dyrektywy, więc przez KE daleka droga do tego celu – mówi z kolei Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług.

E-faktura: zalety

Polska i KE chcą wprowadzenia obowiązku faktur elektronicznych ze względu na zalety zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla administracji, podaje Ministerstwo Finansów.

Z perspektywy biznesu rolę odgrywa przede wszystkim krótszy czas otrzymania zwrotu VAT. Dzięki przejściu na faktury elektroniczne firmy otrzymują go maksymalnie w ciągu 40 dni, zamiast w ciągu 60 dni.

Do tego dochodzi szybszy obrót faktur między zleceniodawcą a klientem, bezpieczeństwo obrotu i inne ułatwienia formalne – wskazuje Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług.

Dla administracji najważniejszą zaletą jest większa kontrola nad systemem podatkowym. Ministerstwo nie ukrywa, że KSeF będzie kolejnym narzędziem służącym do uszczelniania podatków, a przede wszystkim podatku VAT.

Uszczelnianie podatków

W zakresie uszczelniania podatków nadrobiliśmy w ostatnich latach olbrzymi dystans do innych krajów – mówiła minister Rzeczkowska na konferencji.

Chodzi przede wszystkim o uszczelnianie VAT-u. Według danych Komisji Europejskiej Polska najszybciej w UE likwiduje istniejącą lukę VAT, podała minister. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami resortu, luka VAT wciąż uległa dalszemu ograniczeniu. W 2021 roku wynosiła ok. 4,3 proc. potencjalnych wpływów.

A nowy, poszerzony system KSeF docelowo będzie jednym z najnowocześniejszych narzędzi wymiany danych podatkowych w Europie – zakłada resort.

Stawka jest wysoka, po podatek VAT jest największym źródłem dochodów podatkowych w budżecie. W 2020 roku z VAT-u budżet zyskał ok. 186 mld zł.

Jak działa e-faktura?

E-faktury są generowane w systemach księgowych przedsiębiorcy. W każdej firmie są wystawiane w jednolitym formacie, co dodatkowo ułatwia ich analizę, także dla klientów.

Dzięki temu, że są wystawiane elektronicznie, trafiają do systemu księgowego, podatkowego i potencjalnie do płatnika faktury praktycznie w czasie rzeczywistym – mówią o nich eksperci resort.

System obowiązkowych e-faktur zakłada, że będą je wystawiali wszyscy podatnicy VAT, którzy posiadają siedzibę albo miejsce stałego prowadzenia działalności w Polsce.

Dobrowolnie e-faktury będą mogli wystawiać podatnicy VAT działający w Polce, ale którzy nie mają tu siedziby lub miejsca stałego prowadzenia działalności.

Obowiązek nie obejmie też firm, które przy wystawianiu faktur stosują procedury szczególne. Chodzi o procedury One Stop Shop (OSS) i Import One Stop Shop (IOSS).

Konsultacje z biznesem

Jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć się cykl spotkań roboczych resortu i przedstawicieli biznesu. Ministerstwo Finansów chce rozmawiać z samymi podatnikami, ale także księgowymi, doradcami podatkowymi czy branżą IT.

Dialog na temat tych rozwiązań cały czas się toczy, od kiedy już wprowadziliśmy system dobrowolnych e-faktur. Teraz biznes będzie musiał zapoznać się i odnieść do projektu ustawy ws. obowiązkowego przejścia na KSeF – wskazuje Paweł Selera z ministerstwa.


Polecamy też: