{"vars":{{"pageTitle":"E-faktury będą obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","e-faktury","finanse","handel","komisja-europejska","ministerstwo-finansow","nowe-technologie","podatki","prawo","rada-unii-europejskiej","vat"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":315024}} }
300Gospodarka.pl

E-faktury będą obowiązkowe od 2024 roku. Jest zgoda UE

Wystawianie e-faktur będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku, a więc później, niż planowało Ministerstwo Finansów. Na taki termin wyraziła zgodę Unia Europejska.

17 czerwca Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku – podał w piątek resort finansów.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić w kraju obowiązek wystawiania e-faktur już od dłuższego czasu. System e-fakturowania działa w Polsce od początku 2022 roku, jednak na razie jego stosowanie jest dobrowolne. Resort od dłuższego czasu pracował nad wprowadzeniem obowiązku wystawiania takich faktur. Zgodę na to musiała wyrazić jednak Unia Europejska.

Jak podawało MF 30 marca 2022 roku, jeśli o to chodzi, jest już zgoda Komisji Europejskiej na rozwiązanie proponowane przez Polskę. Następnym etapem miało być otrzymanie zgody ze strony Rady UE:

Jesteśmy w procesie uzyskiwania zgody od Rady. W otrzymanej decyzji zostanie wskazana data, od kiedy taki system będzie mógł wejść w życie. My chcieliśmy, by był to II kwartał 2023 roku, jednak można spodziewać się, że UE będzie dość ostrożna ze wskazywanie daty, bo chodzi o kwestie transgraniczne – przekazał naszej redakcji Przemysław Krawczyk, dyrektor w resorcie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Decyzji Rady UE Ministerstwo spodziewało się na przełomie czerwca i lipca.

E-faktury – podstawy działania systemu

E-faktury polscy przedsiębiorcy mogą wystawiać od 1 stycznia 2022 roku. Obecnie jest to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży – obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Nową formę dokumentacji Polska wprowadziła jako czwarty kraj w UE, po Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Docelowo e-faktury mają być obowiązkowe dla wszystkich polskich przedsiębiorców będących podatnikami VAT.

MF wskazuje zalety takiego sposobu dokumentowania sprzedaży, przede wszystkim wygodę użytkowania systemu i szybszy zwrot VAT.

Ale system ma także znaczącą zaletę dla resortu i administracji skarbowej – pozwala lepiej monitorować działalność przedsiębiorstw i skuteczniej przeciwdziałać nieprawidłowościom w obszarze podatków. Jak wskazuje resort, chodzi nie tylko o podatek VAT, ale także akcyzę i podatki dochodowe.

W momencie wprowadzania systemu, MF informowało, że wprowadzenie obligatoryjności stosowania tego systemu nastąpi w 2023 roku. Warunkiem jest uzyskanie przez Polskę pełnej akceptacji ze strony Unii Europejskiej na taki krok.

Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku