Już połowa inwestycji, jakie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prowadzi w Polsce, jest ulokowana w projektach z zakresu transformacji energetycznej. EBOiR chce przy tym wspierać rozwój instrumentów kapitałowych, dedykowanych do finansowania zielonej transformacji.
– Obecnie 50 proc. naszych inwestycji w Polsce jest w energetykę i zieloną energetykę. Wspomagamy te inwestycje, ponieważ jako bank rozwoju jesteśmy w stanie wziąć na siebie długoterminowe ryzyko i mamy do tego odpowiedni zespoły ekspertów. Zarówno do spraw transformacji środowiskowych, jak też społecznych i kapitałowych – mówi Robert Adamczyk, główny specjalista do spraw ESG w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.
Adamczyk przedstawił plany EBOiR w czasie Konferencji Rynku Kapitałowego, zorganizowanej przez Izbę Domów Maklerskich. W dyskusji o tym, jaką rolę może odegrać sektor finansowy w osiągnięciu celów transformacji klimatycznej Adamczyk poinformował, że obecna skala inwestycji EBOiR w zielone projekty w Polsce to rząd wielkości 0,5-1 mld euro.
– Ale podkreślam, że w Polsce, jak w większości krajów, gdzie działamy, jesteśmy katalizatorem: jedno zainwestowane przez nas euro generuje trzy lub cztery euro z rynku – mówił Adamczyk.
Nie tylko energetyka
Jak podkreślił EBOiR kładzie nacisk na aspekty środowiskowe i społeczne finansowych przez siebie inwestycji już od 1991 roku. I fakt, że obecnie stają się one coraz częściej wymogiem formalnym, czy rynkowym, jest dla banku naturalną zmianą.
– Kiedyś to był jeden z głównych priorytetów zapisanych w naszym statucie. Teraz jest to już normalna część biznesu i część wymagań formalnoprawnych w Unii Europejskiej i w Polsce. Ta zmiana jest dla nas naturalna, ale zawsze planowaliśmy trzymać poziom 50 proc. na zielone inwestycje – mówił Adamczyk.
Przedstawiciel EBOiR podkreślił, że bank w finansowaniu takich projektów wykorzystuje całą dostępną paletę instrumentów finansowych, w tym tzw. zielone obligacje, czy linie kredytowe.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Ale, szczerze mówiąc, im mniej standardowe są te instrumenty, tym bardziej będziemy je wspierać. Naszym celem jest też stworzenie rynku [zielonego finansowania] w Polsce. Uważamy, że przez Polskę będziemy mogli próbować – za pomocą zielonych inwestycji – odbudować Ukrainę. Polska mogłaby stać się centrum finansowym odbudowy Ukrainy – powiedział Adamczyk.
Polecamy także:
- Za nami najcieplejszy luty w historii. Padają kolejne rekordy temperatur
- Miliony euro na fotowoltaikę. Duży kredyt z EBOR dla litewskiej spółki na budowę farm w Polsce
- Nikt nie truje tak, jak Chiny. Miała być walka o klimat, ale emisja CO2 znów pobiła rekord
- Rozwój technologii ma swoje minusy. Zapotrzebowanie na energię będzie szybko rosnąć
- Farmy fotowoltaiczne mogą wspierać przyrodę. Są dobrym środowiskiem dla zapylaczy