Pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej przez Polskę będzie ważnym sygnałem dla zagranicznych inwestorów i wpłynie na postrzeganie Polski w kwestii bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), uważa główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Beata Javorcik.
– Czy Polska pójdzie w kierunku optymistycznego scenariusza, czy w kierunku mniej optymistycznym, zależy od decyzji politycznych, które będą podjęte. Myślę, że kwestia funduszy unijnych jest niezwykle ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to bardzo silny sygnał dla inwestorów zewnętrznych. A po drugie – zaletą funduszy unijnych jest to, że trzymają one w rękach decydentów i zmuszają ich do skupienia wydatków na inwestycjach, na budowaniu fundamentów przyszłego wzrostu, a nie na wydatkach na bieżące potrzeby – powiedziała Javorcik podczas panelu January Monthly Meeting – Economic Outlook for 2023 zorganizowanego przez American Chamber of Commerce in Poland.
– Myślę, że to, co się stanie na tym froncie, będzie miało znaczenie dla wizerunku Polski, jeśli chodzi BIZ – dodała Javorcik.
Oprócz otrzymywanych obecnie środków unijnych, Polska stara się o uzyskanie płatności z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Sejm zajmował się w środę poselskim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zapisy nowelizacji mają wypełniać zobowiązania polskiego rządu wobec Komisji Europejskiej, których spełnienie jest m.in. warunkiem odblokowania pieniędzy z KPO.
Projekt budzi jednak liczne kontrowersje w samej koalicji Zjednoczonej Prawicy. Swoje wątpliwości zgłaszał też prezydent Andrzej Duda.