{"vars":{{"pageTitle":"Eksperci: Plan awaryjny na kryzys energetyczny pilnie potrzebny. Potem wzmacnianie OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","energetyka-odnawialna","kryzys-energetyczny","main","najnowsze","oze","sieci-energetyczne"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"23 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":359025}} }
300Gospodarka.pl

Eksperci: Plan awaryjny na kryzys energetyczny pilnie potrzebny. Potem wzmacnianie OZE

Polska nie ma wyjścia – musi zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii i przystosować do nich sieci energetyczne. Najpierw jednak powinien powstać program funkcjonowania gospodarki w kryzysie energetycznym.

Takie wnioski przedstawili eksperci podczas seminarium mBanku i Fundacje CASE pt. „Jak pokonać kryzys energetyczny w Polsce?”

Postulujemy, żeby został pilnie przygotowany program funkcjonowania gospodarki polskiej w kryzysie energetycznym. Musi on być skoordynowany z poziomu rządowego – mówił podczas seminarium Maciej Stańczuk, wiceprezes zarządu Rafako i prezes ETE – Energotechnika Engineering.

Jego zdaniem rząd powinien mieć przygotowane analizy wariantów wyłączeń poszczególnych odbiorców energii. Zwrócił też uwagę na brak debaty o oszczędzaniu energii we wszystkich segmentach rynku.

Przebudowa systemu

W dłuższej perspektywie kluczowa jest jednak przebudowa systemu energetycznego Polski.

Długofalową odpowiedzią jest budowa w maksymalnie krótkim terminie energetyki rozproszonej opartej na źródłach nisko i zeroemisyjnych. Wynika to nie tylko z polityki klimatycznej, ale jest zgodne z najlepszym interesem gospodarki – wskazał ekspert w zakresie globalnych trendów energetycznych Robert Kuraszkiewicz.

Współczesna gospodarka staje się coraz bardziej cyfrowa. By działać, potrzebuje stabilnego dopływu energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów polskie sieci wymagają przebudowy, by w przyszłości to nadal było możliwe.

Dziś sieci nie są w stanie przyłączać odnawialnych źródeł energii w miarę jak dostają zgłoszenia.

W długim terminie potrzebne są ogromne inwestycje w zmianę modelu sieci, by były one poziome i wielowymiarowe – dodał Robert Kuraszkiewicz.

Jego zdaniem sieci powinny umożliwiać cable pooling – korzystanie z jednego przyłącza do sieci przez więcej niż jedno źródło. Powinny też rozwinąć się wirtualne elektrownie – systemy łączące elektrownie, magazyny energii i odbiorców celem zarządzania zapotrzebowaniem na energię.

Więcej OZE

Zwiększanie potencjału OZE w Polsce nie powinno być działaniem punktowym. Proponujemy całościowy plan rozwoju OZE – powiedział też ekspert.

Maciej Stańczuk zwrócił uwagę, że Polska w dziedzinie OZE powinna podążać za przykładem Niemiec. Kraj ten już rozwinął energetykę odnawialną i planuje nadal to robić.

Z kolei były minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że oprócz energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, Polska powinna rozwijać biogazownie. Mogą one być uzupełnieniem w godzinach, kiedy nie pracuje energetyka słoneczna.

Elektrownie węglowe i gazowe

Agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła sytuację na rynku gazu. Dlatego, zdaniem ekspertów, Polska powinna na nowo przemyśleć swoje plany budowy elektrowni gazowych.

Uważamy, że można by wydłużyć wydłużyć możliwość działania starych bloków węglowych po 200 MW do 2030 r. i dłużej. Ale tylko, kiedy Polska przedstawi Komisji Europejskiej wiarygodny plan rozwoju OZE i to, jakie inne źródła mają docelowo zastąpić węgiel – powiedział Maciej Stańczuk.

Te starsze i mniejsze jednostki węglowe mogą być dziś modernizowane. Są już na rynku firmy, które mają odpowiednie kompetencje.

Jaka rola państwa

Zdaniem ekspertów, państwo powinno utrzymać w energetyce rolę regulatora i zająć się dużymi inwestycjami, takimi jak duże elektrownie jądrowe. Inwestycje w OZE i modułowe reaktory jądrowe (SMR) powinno natomiast pozostawić podmiotom prywatnym.

Państwo powinno się skoncentrować na funkcjach regulacyjnych. a własność ograniczyć do operatorów systemu przesyłowego – mówił z kolei Janusz Steinhoff.

Eksperci podkreślili też kluczową rolę wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych.

Pomysł utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego jest dość racjonalny – powinny się również znaleźć tam kopalnie węgla kamiennego – uważa były minister gospodarki.

Czytaj także: