Unia Europejska wprowadzi embargo na rosyjską ropę – uzgodnili w poniedziałek liderzy państw należących do wspólnoty. Zakaz importu obejmie ropę dostarczaną z Rosji drogą morską. To dwie trzecie importu z Rosji do UE.
Zakaz importu rosyjskiej ropy to element szóstego już pakietu sankcji, jakie nakłada na Kreml Komisja Europejska. Liderzy państw UE zgodzili się na nie w czasie szczytu UE, który rozpoczął się w poniedziałek.
Już wcześniej, w niedzielę KE i Francja, która w tym półroczu przewodniczy Radzie UE, zaproponowały nowy kształt potencjalnych sankcji na import ropy z Rosji. Miałby on obejmować wyłącznie ropę transportowaną tankowcami, a zakres embarga byłby ograniczony dla Chorwacji i Bułgarii.
Na nowe ograniczenia handlu z Rosją zgodziły się Węgry i Czechy, które do ostatniej chwili blokowały unijne porozumienie. Zarówno Wegrzy, jak i Czesi oraz Słowacy będą mogli nadal sprowadzać ropę z Rosji rurociągami.
– Pokazaliśmy pewne mechanizmy wyjścia z tej sytuacji trudnej dla wielu, z tego impasu, w który wpadliśmy, ale mogę powiedzieć, że dzisiaj znowu solidarność i jedność w Radzie Europejskiej i Unii Europejskiej zatriumfowała – mówił na konferencji po szczycie premier Mateusz Morawiecki (cytujemy za Polską Agencją Prasową).
Konsekwentne działania dyplomatyczne przynoszą efekty. Wbrew pesymistycznym zapowiedziom, mamy porozumienie: rosyjska ropa będzie objęta unijnymi sankcjami. Kluczowa wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy. Wsparcie dla suwerennej Ukrainy.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) May 30, 2022
Polska i Niemcy zrezygnują z ropy
Choć sankcje obejmują dostawy drogą morską, to jednak w praktyce embargo na ropę z Rosji może dotyczyć nawet 90 proc. importu, jeśli Polska i Niemcy zrezygnują z kupowania tego surowca ze wschodu. Według zapowiedzi obu rządów import rosyjskiej ropy ma się skończyć do końca tego roku.
Unijne porozumienie w sprawie ropy otwiera drogę do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, w tym odcięcia największego rosyjskiego banku, Sbierbanku od systemu przesyłania informacji o transakcjach bankowych SWIFT. Oprócz tego rosyjscy nadawcy medialni nie będą mogli działać na terenie UE, a lista osób, których aktywa na terenie UE podlegają zamrożeniu, będzie rozszerzona.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel uważa, że przyjęty właśnie nowy pakiet sankcji zdecydowanie uderza w Rosję, utrudniając jej finansowanie wojny na Ukrainie.
– Porozumienie o zakazie eksportu rosyjskiej ropy do UE. To natychmiast pokrywa ponad dwie trzecie importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej. Maksymalna presja na Rosję, by zakończyła wojnę – napisał Michel na Twitterze.
Agreement to ban export of Russian oil to the EU.
This immediately covers more than 2/3 of oil imports from Russia, cutting a huge source of financing for its war machine.
Maximum pressure on Russia to end the war.
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
Windfall tax i „żerowanie na wojnie”. Tłumaczymy, o co chodzi z podatkiem od nieoczekiwanych zysków