{"vars":{{"pageTitle":"Embargo na rosyjski LPG. POGP: polski rynek zareagował spokojnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","gaz","lpg","najnowsze","norwegia","pogp","rosja","sankcje-na-rosje","szwecja","usa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"14 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734136}} }
300Gospodarka.pl

Embargo na rosyjski LPG. POGP: polski rynek zareagował spokojnie

W ciągu pierwszych tygodni obowiązywania sankcji na rosyjski gaz płynny LPG cena detaliczna tego paliwa nie przekroczyła wartości, jakich spodziewali się analitycy, wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

Rozporządzenie Rady UE z 18 grudnia 2023 r., nakładające embargo na import gazu LPG pochodzenia rosyjskiego, weszło w życie 20 grudnia 2024 r.

W ciągu pierwszych tygodni obowiązywania sankcji cena detaliczna gazu nie przekroczyła wartości, jakich spodziewali się analitycy (ok. 3,2 zł). Dopiero kolejne tygodnie – gdy wykorzystane zostaną zgromadzone przez dystrybutorów rezerwy – przyniosą odpowiedź, na jakim poziomie równowagi ukształtują się ceny – czytamy w komunikacie.

Według szacunków eksperckich, w 2025 r. na rynek polski, w zgodzie z przepisami rozporządzenia sankcyjnego, może trafiać 20 tys. ton i więcej gazu z Rosji miesięcznie wobec blisko 100 tys. ton, jakie średnio wjeżdżało w roku 2024, dzięki temu, że z rozporządzenia wyłączono tzw. węglowodory alifatyczne, których udział w strukturze importu z Rosji wzrastał w minionym roku z poziomu 5,9 proc. w styczniu do 14,2 proc. w październiku.

POGP zwraca jednak uwagę, że polscy operatorzy już wcześniej przygotowali się na wejście w życie sankcji.

Według oficjalnych danych celnych, w październiku udział gazu ze Szwecji (29,2 proc.) niemal zrównał się z udziałem gazu rosyjskiego (31,7 proc.). W przypadku Rosji to spadek o 20 punktów procentowych wobec pierwszego półrocza. Kolejne miejsca wśród dostawców na rynek polski zajmują USA i Norwegia – czytamy dalej.

Polska Organizacja Gazu Płynnego jest organizacją zrzeszającą pracodawców zajmujących się zakupem, rozlewem, dystrybucją gazu płynnego oraz produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego zastosowań. Jej podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków oraz branży wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników oraz innych organizacji.

Polecamy także: