{"vars":{{"pageTitle":"Enea nie zamierza wracać do projektu zgazowania węgla, bo idzie w kierunku zeroemisyjności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["enea","energetyka","gaz","wegiel","zeroemisyjnosc"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"17 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":191028}} }
300Gospodarka.pl

Enea nie zamierza wracać do projektu zgazowania węgla, bo idzie w kierunku zeroemisyjności

Enea nie ma w tej chwili planów powrotu do projektu zgazowania węgla (IGCC), poinformował prezes Paweł Szczeszek.

„Jeśli chodzi o zgazowanie węgla, to ten projekt w tej chwili nie jest realizowany” – powiedział Szczeszek podczas konferencji prasowej. Zgazowanie węgla to proces przekształcenia go w gaz, którego głównymi składnikami są tlenek węgla i wodór.

Projekt został zawieszony po pierwsze ze względu na zeroemisyjny kierunek rozwoju, jaki wybrała spółka.

„Dodatkowo, kiedy go realizowaliśmy, cena gazu była znacznie niższa” – dodał prezes.

„Być może kiedyś wrócimy do tego projektu, na razie nie mamy takich planów” – podsumował.

W założeniach strategii na lata 2016-2030 Enea podała, że istotnym elementem zakładanego wzrostu produkcji energii elektrycznej ma być inwestycja w nowoczesny blok w technologii czystego węgla tzw. IGCC (ang. Integrated Gasification Combined Cycle) o mocy 300-500 MW.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Skandal wokół Doing Business. Szefowa MFW oskarżana o wywieranie presji na autorów raportu