{"vars":{{"pageTitle":"Europa zwiększa wydatki na cyberbezpieczeństwo. Jednym z powodów są igrzyska olimpijskie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberataki","cyberbezpieczenstwo","idc","igrzyska-olimpijskie","infrastruktura","it","najnowsze","przedsiebiorstwa","technologia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712861}} }
300Gospodarka.pl

Europa zwiększa wydatki na cyberbezpieczeństwo. Jednym z powodów są igrzyska olimpijskie

Europejskie rządy i przedsiębiorstwa zwiększą w tym roku wydatki na cyberbezpieczeństwo o 12,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednym z powodów wzrostu są wydatki na zabezpieczenia przed cyberatakami podczas igrzysk olimpijskich, które w tym roku odbywają się w Paryżu.

Inwestycje w bezpieczeństwo cyfrowe w Europie sięgną 84 mld dolarów w 2024 roku, przewiduje agencja badawcza IDC.

Zabezpieczenia przed atakami podczas igrzysk olimpijskich wpłynęły na zwiększenie wydatków europejskich firm i organizacji rządowych o 150 mln USD. Z tej kwoty ponad 60 proc. stanowią wydatki we Francji. Organizacje zabezpieczają się nie tylko przed ryzykiem związanym z samymi Igrzyskami, ale również chronią swoje szersze otoczenie biznesowe, podaje IDC.

Unia Europejska i NATO przestrzegają przed wzmożonymi akcjami sabotażowymi – również cybernetycznymi – podczas igrzysk. Każda tak wielka impreza potęguje zagrożenia, nie dziwi zatem zwiększenie wydatków w tym zakresie – komentuje Stanisław Borkowski z firmy Polcom, cytowany w komunikacie.

Francuski urząd do spraw cyberbezpieczeństwa ANSSI ostrzega przed trzema głównymi kategoriami ataków. Pierwsze to ataki dla zysku – oszustwa, ataki typu DDoS, próby wymuszeń przy użyciu oprogramowania ransomware. Drugi to ataki destabilizujące – ich autorom nie zależy na pieniądzach, celem jest kompromitacja i ujawnienie danych. Trzeci rodzaj zagrożenia to działania szpiegowskie przy użyciu łańcucha dostaw – polega na instalowaniu złośliwego oprogramowania już na etapie produkcji komponentów.

Kto jest najbardziej narażony na ataki?

Najczęściej atakowane branże i sektory to te związane z badaniami i edukacją, administracją rządową i lokalną, ochroną zdrowia oraz sektorem finansowym. Organizacje z tych sektorów przetwarzają wrażliwe dane swoich klientów i użytkowników oraz własność intelektualną.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Gdy dodamy do tej grupy handel detalicznych, okazuje się, że te kilka branż odpowiada za prawie 40 proc. wszystkich wydatków w Europie w zakresie zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa – podkreśla Borkowski.

Niezależnie od igrzysk w Paryżu, największy wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo prognozowany jest w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak do tej pory w tej części Europy inwestycje w infrastrukturę odporną na ataki były niższe niż w Europie Zachodniej. Trzy rynki – Wielka Brytania, Niemcy oraz Francja – odpowiadają za ponad połowę europejskich wydatków w tym zakresie.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: