{"vars":{{"pageTitle":"Poznaliśmy laureatów I edycji konkursu “Fair to Women”, promującego równe traktowanie na rynku pracy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300women","fair-to-women","fundacja-vox-faminae","nierownosci-spoleczne","oecd","pwc","rownosc-plci","rownouprawnienie","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":145608}} }
300Gospodarka.pl

Poznaliśmy laureatów I edycji konkursu “Fair to Women”, promującego równe traktowanie na rynku pracy

Zakończyła się I edycja konkursu Fair to Women. Konkurs promuje ideę równego traktowania i wyrównywania szans kobiet na rynku pracy w Polsce. Kapituła przyznała wyróżnienia 5 firmom, które tworzą najlepsze warunki pracy dla kobiet i angażują się w prokobiecie inicjatywy.

Laureatami I edycji konkursu zostały firmy: Capgemini Polska, Credit Suisse Poland, Flextronics International Poland, NatWest Poland oraz Orange Polska – podaje PwC w informacji prasowej. Konkurs miał charakter otwarty.

Z firmami, które zakwalifikowały się do drugiego etapu, przeprowadzone były wywiady pogłębione. Miały one sprawdzić, jak wyglądają w nich na przykład polityka równego wynagradzania kobiet i mężczyzn, wsparcie dla osób powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych czy działania wyrównujące szanse rozwojowe. Pod uwagę brano także, czy firmy przynależą do organizacji wspierających kobiety na rynku pracy.

Kapituła konkursu przyznała 5 równorzędnych wyróżnień dla następujących firm:

Polska wypada nieźle na tle OECD

PwC analizuje sytuację kobiet na rynkach pracy w krajach OECD w dorocznym raporcie Women in Work Index. W wielu wskaźnikach Polska na tle OECD wypada całkiem dobrze, jak wskazuje firma. Są to na przykład liczba kobiet pracujących na cały etat czy gender pay gap.

Jednak nadal są potrzebne inicjatywy, które „będą wspierać kobiety w ich karierach zawodowych, zwiększając ich aktywność zawodową i liczbę pań na kierowniczych stanowiskach. Pracodawcy mają tu ogromną rolę do odegrania, co pokazują tegoroczni laureaci konkursu Fair to Women” – wskazuje Katarzyna Komorowska, partnerka w PwC i liderka zespołu People & Organization.


Czytaj też: Polska na 5 miejscu w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze


„Na podstawie analizy ankiet firm działających w Polsce i przeprowadzonych rozmów widzimy autentyczną chęć zaangażowania w inicjatywy służące wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy oraz tworzeniu warunków umożliwiających łączenie pracy i kariery z życiem rodzinnym bez szkody dla żadnego z tych wymiarów. Wierzę, że w kolejnych edycjach grono laureatów konkursu będzie się stale powiększać” – mówi Monika Fill, prezeska Fundacji Vox Feminae.

Organizatorem konkursu “Fair to Women” jest Fundacja Vox Feminae, a partnerami są PwC Polska, Emitel SA i ABSL. W skład kapituły, która wybrała tegorocznych laureatów, weszli:

Koreański sposób na kryzys demograficzny: zachęcić kobiety i seniorów do pracy