{"vars":{{"pageTitle":"Firmy deklarują, że cenią starszych pracowników. Ale mniej chętnie ich zatrudniają","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","main","najnowsze","osoby-50","pokolenie-silver","praca","rynek-pracy","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":663935}} }
300Gospodarka.pl

Firmy deklarują, że cenią starszych pracowników. Ale mniej chętnie ich zatrudniają

Firmy uważają osoby po pięćdziesiątym roku życia za ważną grupę pracowników. Jednak panujące na temat tej grupy stereotypy utrudniają jej przedstawicielom znalezienie zatrudnienia.

Postawy wpływające na sytuację pokolenia 50+, tzw. silversów na rynku pracy zbadała firma Minds & Roses na zlecenie OLX Praca.

Dla zdecydowanej większości pracownicy 50+ pozostają ważni i potrzebni na rynku pracy. Niemal połowa respondentów twierdzi, że znalezienie pracy przez te osoby nie powinno stanowić większego wyzwania, a ponad połowa wskazuje na duże miasta jako lokalizacje, w których o zatrudnienie silversom jest najłatwiej – czytamy w komunikacie dotyczącym badania.

Negatywne stereotypy

Jednocześnie panują przekonania o negatywnych cechach przedstawicieli tego pokolenia. Co trzeci ankietowany uważa, że starsi pracownicy oczekują wyższych zarobków i niechętnie poszerzają zakres swoich obowiązków.


Zobacz też: Praca szuka człowieka. W Katowicach najkrótsze kolejki, w Warszawie najwięcej ofert [MAPA]


Powszechne jest też przekonanie, że trudniej się dopasowują do zespołu i nie budują relacji z innymi pracownikami. Z wcześniej prowadzonych badań wynikało natomiast, że pracownikom po pięćdziesiątce zarzuca się problemy z nadążaniem za postępem technologicznym, tempem uczenia się, znajomością języków obcych i związane z wiekiem ograniczenia fizyczne.

Negatywne nastawienie do pracowników 50+ potwierdzają wyniki eksperymentalnego badania terenowego „Ageizm w Polsce” zrealizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Wynika z niego, że aż 9 na 10 aplikacji pracowników 50+ pozostaje bez odpowiedzi. W efekcie silversi poszukują pracy średnio o pół roku dłużej od młodszych pokoleń. W miastach, takich jak Warszawa, są zapraszani na rozmowy o pracę nawet 4 razy rzadziej.

Cenni pracownicy

Silversi okazują się być dużo bardziej wartościowymi pracownikami niż się nam wydaje. We wspomnianym już badaniu Mind&Roses dla OLX Praca, na pytanie o chęci do pracy, aż trzech na czterech ankietowanych pracowników 50+ stwierdziło, że doceniają swoją pracę, która jest dla nich dużą wartością i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi kolegami (71 proc.) – czytamy dalej.

Badanie pokazało też, że zdecydowana większość Polaków (82 proc.) ma doświadczenie w pracy ​z osobami 50+. Tylko 2 proc. ankietowanych miało negatywne doświadczenia ze współpracy z tą grupą pracowników. Najbardziej cenią w nich sumienność, obowiązkowość ​i doświadczenie przekładające się na efektywność pracy.

Wbrew panującym przekonaniom silversi nie korzystają też częściej niż inni ze zwolnień lekarskich, co wyraźnie potwierdzają dane ZUS. W 2022 roku pod względem absencji grupa wiekowa 50-59 znalazła się dopiero na 3 miejscu, po osobach z grupy wiekowej 30-39 lat i 40-49 lat – podano także.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: