{"vars":{{"pageTitle":"Koniec hossy programistów? Ofert pracy jest mniej, zwłaszcza w IT","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","ceny-energii","firma","grant-thornton","najnowsze","ogloszenia-o-prace","praca","redukcja-etatow","rynek-pracy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"13 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":625683}} }
300Gospodarka.pl

Koniec hossy programistów? Ofert pracy jest mniej, zwłaszcza w IT

W minionym miesiącu pracodawcy w Polsce opublikowali 256,5 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 17 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem – wynika z badania Element dla Grant Thornton.

Grant Thornton, firma z branży HR, ocenia, że to jedna z najniższych dynamik odnotowanych w ostatnich latach.

– Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy spadła w październiku z -9 aż do -14 proc., co jest najniższym wynikiem od lutego 2021 roku. Wydaje się, że po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim rynku pracy w okresie od wiosny 2022 roku do lata 2023 roku, ponownie mierzymy się z tendencją spadkową popytu na pracowników – przewidują eksperci.

Największe spadki jeżeli chodzi o nowe oferty pracy widać w IT. W tym przypadku pracodawcy opublikowali o 39 proc. mniej ofert niż rok temu. Spadki są widoczne również wśród HR-owców (36 proc.), finansistów (33 proc.) oraz marketingowców (14 proc.) i prawników (10 proc.). Za to wzrosty rok do roku odnotowano w zawodach związanych z opieką medyczną (15 proc.) i wśród pracowników fizycznych (2 proc.).

Wszystko przez wysokie koszty funkcjonowania firm

Zdaniem Grant Thornton spadek liczby ofert pracy może być odsuniętym w czasie efektem wysokich kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w polskiej gospodarce (energii, transportu i pracy).

– Pracodawcy długo starali się utrzymywać parasol ochronny nad pracownikami i unikali zwolnień, jednak utrzymujące się od ponad dwóch lat wysokie koszty zmusza część firm do redukcji – jeśli nie zatrudnienia, to przynajmniej liczby nowych rekrutacji – zauważają eksperci.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Specjaliści twierdzą, że pracodawcy coraz mniej chętnie tworzą nowe miejsca pracy i coraz trudniej uwierzyć w to, że spadki liczby nowych rekrutacji to tylko krótkotrwałe potknięcia, wynikające np. z czynników sezonowych lub statystycznych.

– Nie mówimy jeszcze o głębokim kryzysie na rynku pracy, ponieważ wskaźniki dotyczące bezrobocia czy zatrudnienia nadal są korzystne, ale z pewnością trend jest raczej w dół niż w górę –  podsumowuje Grant Thorntorn.

To też może Cię zainteresować: