{"vars":{{"pageTitle":"Firmy rosną jak grzyby po deszczu. A potem połowa z nich upada w pierwszym roku działalności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["firma","main","msp","najnowsze","pandemia","parp","przedsiebiorstwa-niefinansowe","przezywalnosc","raport","wojewodztwa","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"4 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599824}} }
300Gospodarka.pl

Firmy rosną jak grzyby po deszczu. A potem połowa z nich upada w pierwszym roku działalności

Połowa z firm rozpoczynających działalność w Polsce nie jest w stanie przetrwać nawet roku, wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 

PARP sprawdziła, w jakim stanie znajduje się sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Główny wniosek: nad Wisłą mamy problem z przedsiębiorczością. I to wcale nie dlatego, że jesteśmy mało kreatywni czy leniwi.

– Podstawowe wskaźniki dotyczące przedsiębiorstw powstałych w 2020 r. i 2021 r. oraz przeżywalność tych podmiotów w pierwszym roku działalności wskazują na spadek przedsiębiorczości w Polsce – dowiadujemy się z raportu PARP.

Ile firm jest w Polsce?

Liczba przedsiębiorstw w Polsce w ostatnich latach rośnie – w 2021 r. (najnowsze dane) wynosiła blisko 2,4 mln. W porównaniu z wcześniejszym rokiem (2020), ich liczba wzrosła o 4,2 proc., a od 2012 r. o 31,3 proc.

W 2021 r. najwięcej firm na 1000 mieszkańców powstało w województwie mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i małopolskim. Najmniej natomiast pojawiło się w województwie podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz w opolskim.

W sumie w 2021 roku, czyli w okresie jaki badała PARP, powstało 281 638 nowych przedsiębiorstw niefinansowych.

Ale to wcale nie wskazuje na duży potencjał przedsiębiorczości w polskiej gospodarce. Bo niewiele ponad połowa z nich była w stanie przetrwać ponad rok.

– Odsetek firm, które powstały w 2021 r. i przetrwały rok, wyniósł 52,1 proc. Przeżywalność pierwszego roku firm, które powstały w 2021 r. była niższa o 15 punktów procentowych od adekwatnego wskaźnika dla firm powstałych w 2020 r. Najprawdopodobniej na wartość tego wskaźnika wpływ miała wciąż niestabilna sytuacja związana z pandemią, jak również nowe turbulencje na rynku wynikające z wojny w Ukrainie – tłumaczy PARP.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Gdy pod uwagę weźmiemy formę prawną przedsiębiorstwa, wyższa przeżywalność pierwszego roku dotyczy osób fizycznych niż prawnych (odpowiednio – 54,2 proc. vs 41,8 proc.). Firmy zatrudniające pracowników najemnych wykazały się nieco większą zdolnością przetrwania pierwszego roku niż podmioty bez pracowników najemnych (odpowiednio 53,9 proc. i 51,1 proc.).

Jak podaje PARP, spośród przedsiębiorstw utworzonych w 2021 r. najwyższe wskaźniki przeżycia pierwszego roku odnotowano w sekcjach: Informacja i komunikacja (66,8 proc.), Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (60,5 proc.) oraz Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (58,9 proc.). Najniższe natomiast w sekcjach kultura, rozrywka i rekreacja (38,9 proc.), obsługa rynku nieruchomości (39,4 proc.), zakwaterowanie i gastronomia oraz transport i gospodarka magazynowa (po 43,7 proc.).

Gdzie firmy radzą sobie najlepiej

Najwyższą przeżywalnością mogą pochwalić się przedsiębiorstwa z województw: zachodniopomorskiego (65,7 proc.), podkarpackiego (60,8 proc.) i kujawsko-pomorskiego (55,9 proc.). Przeżywalność pierwszego roku poniżej 50 proc. odnotowano w woj.: śląskim (46,1 proc.), opolskim (44,8 proc.), pomorskim (43,6 proc.) i  lubuskim (30 proc.).

Sektor MSP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) to aż 99,8 proc. polskich firm. Wśród nich najliczniejszą (97,2 proc.) grupą są mikroprzedsiębiorstwa. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniają zwykle mniej niż 10 osób (łącznie z właścicielem i pracującymi członkami rodziny), w małych firmach znajdziemy do 50 pracowników a średnie firmy to maksymalnie 250 osób.

To też może Cię zainteresować: