{"vars":{{"pageTitle":"Firmy, w które inwestuje PFR, mogą wejść na giełdę. "Potrzebny okres pewnej stabilizacji"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["debiut-gieldowy","finanse","fundusz-inwestycyjny","gielda","gielda-papierow-wartosciowych","inwestycje","najnowsze","pfr","polski-fundusz-rozwoju"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"20 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":587072}} }
300Gospodarka.pl

Firmy, w które inwestuje PFR, mogą wejść na giełdę. „Potrzebny okres pewnej stabilizacji”

W portfelach funduszy zarządzanych przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) znajduje się co najmniej kilkanaście spółek, które mają perspektywę wejścia na polską giełdę w najbliższych latach, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes PFR Paweł Borys.

– Polski Fundusz Rozwoju w przypadku naszych bezpośrednich inwestycji ma długoterminowy horyzont inwestycyjny. I to jest taka nasza główna zaleta – że nie musimy sprzedać [spółek, w które zainwestowaliśmy] za 3-5 lat. Natomiast jeżeli chodzi o taki ‚przedsionek giełdy’, to są głównie te inwestycje, które realizujemy poprzez fundusze. I rzeczywiście nie ma silnej, nowoczesnej giełdy, jeżeli nie jest dobrze rozwinięty rynek venture capital, private equity, bo tam tworzą się naturalnie spółki – głównie w tych nowoczesnych sektorach – które przy pewnej skali swojej działalności wybierają giełdę jako swoją naturalną drogę ekspansji. Jestem przekonany, że już dzisiaj w portfelach tych funduszy jest co najmniej kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt spółek, które taką perspektywę wejścia na polską giełdę w najbliższych latach posiadają – powiedział Borys w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

– Znam kilka takich projektów, które de facto miały już plany wychodzenia na giełdę nawet w ubiegłym roku. Natomiast koniunktura na warszawskiej giełdzie na to nie pozwalała, ponieważ mieliśmy bardzo dużą zmienność. Potrzebny jest tu okres pewnej stabilizacji – dodał.

Kolejne plany inwestycyjne

Szef PFR zapowiedział też, że ze względu na to, że na polski rynek w najbliższych 2-3 latach napłynie nowa fala środków finansujących innowacje, Grupa spodziewa się „kolejnych kilkudziesięciu inwestycji w fundusze”.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Natomiast jeśli chodzi o te inwestycje bezpośrednie, to na pewno priorytetem nadal będzie transformacja energetyczna, obszary związane z cyfryzacją. Tutaj tych projektów mamy cały czas dużo. Szerzej w Grupie PFR Bank Gospodarstwa Krajowego bardzo dobrze rozwija też projekt inwestycji strategicznych, gdzie mamy więcej inwestycji samorządowych. Oczywiście, PFR w tym roku to też jest prefinansowanie Krajowego Planu Odbudowy. Widzimy, że ten program inwestycyjny również w tej chwili przyspiesza i coraz więcej przetargów jest już zaawansowanych i to finansowanie również będzie uruchamiane – zakończył Borys.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to grupa finansowa oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Jej priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów oraz realizacja programu pracowniczych planów kapitałowych.

Polecamy także: