{"vars":{{"pageTitle":"Francja będzie szukać oszustów podatkowych przez Facebooka i Instagrama","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["europa","europa-zachodnia","francja","media-spolecznosciowe","oszustwa-podatkowe","podatki","polityka-fiskalna","prawo-podatkowe","social-media"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":21455}} }
300Gospodarka.pl

Francja będzie szukać oszustów podatkowych przez Facebooka i Instagrama

Francuski rząd rozważa rozpoczęcie akcji monitorowania kont obywateli francuskich w mediach społecznościowych w celu rozpoznania potencjalnego oszustwa podatkowego, donosi France 24.

Oprócz obserwowania poczynań podatników chwalących się swoim stanem posiadania w takich serwisach jak Facebook, Instagram czy Twitter, władze chcą także przyjrzeć się transakcjom dokonywanym na portalach takich jak eBay, czy jego francuski odpowiednik – Le Bon Coin.

Francuski parlament ma niedługo rozpocząć debatę nad propozycją wdrożenia systemu zbierania danych z serwisów społecznościowych przez okres próbny trzech lat.

Celem jest zidentyfikowanie użytkowników, których prezentowany na tych serwisach styl życia nie znajduje pokrycia w oświadczeniach majątkowych.

Administracja podatkowa będzie mogła prześledzić np. zdjęcia osób w luksusowych samochodach i rozpocząć rozważania na temat tego, czy te osoby mają dostateczne środki, aby takie samochody posiadać, czy też np. pożyczyły je od kogoś, kogo znają” – powiedział członek francuskiego parlamentu Gerald Darmanin.

System ma być zdolny do określenia miejsca zamieszkania danego użytkownika i stwierdzenia, czy mogło w jego przypadku dojść do oszustwa podatkowego. Administracja ma korzystać wyłącznie z informacji udostępnionych publicznie.

Ta propozycja wzbudziła jednak niepokój i wątpliwości francuskiej Narodowej Komisji Wolności Obywatelskich i Ochrony Danych (CNIL). Zgodnie z wysosowanym przez tę instytucję oświadczeniem, nowe prawo może zagrozić swobodzie myśli i wypowiedzi w przestrzeni publicznej.

Zgodnie z opinią CNIL rząd musi zagwarantować, że dane będą starannie selekcjonowane, a nie zbierane masowo.

Koszt oszustw podatkowych we Francji w 2017 roku szacowany jest na 80 do 100 miliardów euro.

Czytaj również:

>> Dlaczego najstarsza elektrownia atomowa we Francji zostanie zamknięta 21 lat wcześniej niż planowano

>> Niższa stawka PIT wchodzi w życie. Najmniej zarabiający zaoszczędzą 472 zł rocznie