{"vars":{{"pageTitle":"Frankowicze nie muszą płacić. Skargi nadzwyczajne rozpatrywał Sąd Najwyższy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","firma","franki-szwajcarskie","frankowicze","kredyty","najnowsze","prokurator-generalny","prokuratura-krajowa","rozwoj-osobisty","sad-najwyzszy","sady","skargi","umowy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"24 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":551457}} }
300Gospodarka.pl

Frankowicze nie muszą płacić. Skargi nadzwyczajne rozpatrywał Sąd Najwyższy

Frankowicze, w przypadkach których interweniował Prokurator Generalny, mają uchylone nakazy zapłaty. Póki co dotyczy to 8 spraw.

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 46 skarg nadzwyczajnych dotyczących frankowiczów – podaje PAP. Sąd uchylił nakazy zapłaty w 8 na 9 rozpatrzonych dotychczas spraw. SN orzekł na korzyść konsumentów, ponieważ uznał, że ich prawa – zagwarantowane przez konstytucję i prawo unijne – zostały naruszone.

Sądy nie zbadały umów kredytowych

Natomiast jeżeli chodzi o skargi czekające na rozpoznanie, to tu zdaniem Prokuratora Generalnego sądy niższych instancji wydawały nakazy zapłaty bez badania umów kredytowych, szczególnie pod kątem niedozwolonych klauzul.

– Kwestionowane umowy pozwalały więc bankom na ustalenia kryteriów wpływających na wysokość długu w sposób arbitralny i nieprzewidywalny dla konsumenta, co rażąco naruszało interesy kredytobiorcy i było niewątpliwie sprzeczne z dobrymi obyczajami oraz godziło w równowagę kontraktową stron – podała Prokuratura Krajowa, cytowana przez PAP.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Tak było np. w przypadku wydanego w 2017 r. przez sąd w Kaliszu nakazu zapłaty prawie 6,9 tys. franków szwajcarskich z tytułu kredytu frankowego. Inny przykład to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydany w czerwcu 2020 r. przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Prokurator Generalny interweniował także w sprawie małżeństwa, które zaciągnęło kredyt mieszkaniowy we frankach w 2008 r. Sąd w Bielsku Białej orzekł, że małżonkowie mają zapłacić ponad 269 tys. franków z odsetkami.

– W tych przypadkach, jak zauważył skarżący [Prokurator Generalny – przyp. red.], to sądy orzekające były zobligowane do dokonania oceny, nie tylko tego czy wierzytelność wobec konsumenta istniała, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, ale również, czy wytaczając powództwo nie doszło do nadużycia prawa podmiotowego przez instytucję kredytową w stosunku z nieprofesjonalistą  – uzasadnia Prokuratura Krajowa (cytat za PAP).

Polecamy: