{"vars":{{"pageTitle":"FT: Nie będzie unijnych ograniczeń fiskalnych do 2022 roku? Państwa będą mogły wydawać więcej, żeby ratować gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["financial-times","komisja-europejska","kryzys","pandemia-koronawirusa","unia-europejska","wydatki-budzetowe"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"10 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59968}} }
300Gospodarka.pl

FT: Nie będzie unijnych ograniczeń fiskalnych do 2022 roku? Państwa będą mogły wydawać więcej, żeby ratować gospodarkę

Komisja Europejska chce, żeby wprowadzone pod koniec marca zawieszenie ograniczeń wydatków budżetowych państw członkowskich Unii Europejskiej obowiązywało co najmniej do 2022 roku – podaje „Financial Times”.

Powodem takiej decyzji KE jest rosnąca liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie, a taki stan rzeczy znacząco utrudnia gospodarkom państw Wspólnoty walkę z kryzysem.

Financial Times powołuje się na słowa unijnego komisarza Valdisa Dombrovskisa, który stwierdził, że pomimo planowanego przeglądu sytuacji budżetowej państw członkowskich jesienią tego roku, już teraz można „założyć”, że zawieszenie reguły wydatkowej w UE zostanie przedłużone co najmniej do 2022 roku.

Pod koniec marca Komisja Europejska zawiesiła ograniczenia dla wydatków publicznych państw członkowskich UE, aby umożliwić im podjęcie wszelkich możliwych działań fiskalnych pozwalających na skuteczną walkę z negatywnymi skutkami pandemii.

W praktyce oznacza to, że rządy państw członkowskich będą przygotowywać swoje budżety na 2021 rok z pominięciem ograniczeń dla wydatków publicznych zawartych w ramach „Paktu Stabilności i Wzrostu”.

Czytaj także:

Bloomberg Misery Index: rekordowy „awans” USA, Wenezuela najgorszym krajem do życia