{"vars":{{"pageTitle":"Gdzie studiować? Ten ranking daje odpowiedź. Warszawa deklasuje Kraków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["edukacja","krakow","main","miasta-akademickie","najnowsze","najwazniejsze","pie","studenci","szkoly-wyzsze","warszawa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"12 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":674865}} }
300Gospodarka.pl

Gdzie studiować? Ten ranking daje odpowiedź. Warszawa deklasuje Kraków

Jak studiować, to tylko w Warszawie. Uczelnie ze stolicy wyróżniają się prestiżem, potencjałem naukowym, innowacyjnością, poziomem umiędzynarodowienia, dobrą sytuacją absolwentów na rynku pracy. Dlatego zajęły pierwsze miejsce w rankingu Wiodących Miast Akademickich autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE na podstawie danych z rankingu Perspektyw (ranking polskich uczelni, opublikowany w 2023 r. przez portal edukacyjny Perspektywy) przygotował zestawienie Wiodących Miast Akademickich.

Polski Instytut Ekonomiczny przyjął, że poziom liczbowy danego kryterium oceny dla miasta uwzględnia sumę ocen tego kryterium dla wszystkich uczelni z danego miasta.

– Normalizację ocen uzyskano dzieląc poszczególne wartości przez zaobserwowaną wartość maksymalną. Miasto, którego uczelnie otrzymały łącznie najwięcej punktów, zajęło pierwsze miejsce pod względem danego kryterium i otrzymywało maksymalną notę 100 pkt. – tłumaczy PIE.

Warszawa Wiodącym Miastem Akademickim

W zestawieniu Wiodących Miast Akademickich Warszawa jest niekwestionowanym liderem. Uczelnie ze stolicy cieszą się największym prestiżem. Ich absolwenci znajdują się w najlepszej sytuacji na rynku pracy. Szkoły wyższe w Warszawie są najbardziej innowacyjne i w największym stopniu umiędzynarodowione.

Także ich potencjał i efektywność naukowa zostały najwyżej ocenione. Uczelnie zlokalizowane w stolicy uzyskały również maksymalną liczbę punktów w kategorii „warunki kształcenia”.

Kraków blisko Warszawy tylko w jednej kategorii

Kolejne miejsce w rankingu Wiodących Miast Akademickich przypadło Grodowi Kraka. Największe miasto w Małopolsce w pięciu kwestiach: prestiż, sytuacja absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy oraz warunki kształcenia nie jest w stanie zagrozić Warszawie. Natomiast w przypadku innowacyjności Kraków siedzi stolicy na ogonie.

Trzecia lokata nie jest już tak jednoznaczna. Wrocław został wyróżniony za prestiż, dobrą sytuację absolwentów na rynku pracy oraz potencjał naukowy. Lublin zajął trzecie miejsce w kategorii „innowacyjność” a Poznań w kategorii „warunki kształcenia”.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Wśród wszystkich kryteriów uwzględnianych w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023 uczelnie warszawskie otrzymały maksymalną notę, utrzymując tym samym swoją pozycję z badania PIE przeprowadzonego w 2019 r. Uczelnie z Krakowa w większości kategorii zajęły drugie miejsce, potwierdzając tym samym swoją silną pozycję na tle innych uczelni polskich miast. Uczelnie miast, które pojawiły się w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023, a nie było ich w rankingu w 2019 r. zajęły pozycje znajdujące się w ostatniej dziesiątce we wszystkich obszarach rankingu – podsumowuje Polski Instytut Ekonomiczny.

To też może Cię zainteresować: