{"vars":{{"pageTitle":"Glapiński: Mamy przekonanie bliskie pewności, że inflacja wzrośnie w II półroczu [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","inflacja","main","najnowsze","narodowy-bank-polski","nbp","polski-zloty","rada-polityki-pienieznej","rpp","zloty"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"7 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":688680}} }
300Gospodarka.pl

Glapiński: Mamy przekonanie bliskie pewności, że inflacja wzrośnie w II półroczu [AKTUALIZACJA]

Osiągnięcie celu inflacyjnego jest obarczone przekonaniem „bliskim pewności”, że inflacja wzrośnie w II półroczu br., ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

To osiągnięcie celu inflacyjnego w tej chwili jest obarczone wielką niepewnością i przekonaniem bliskim pewności, że inflacja w drugiej połowie roku wzrośnie. Ona nie wzrośnie z powodu polityki pieniężnej NBP, […] ale z innych powodów: to jest podatek VAT na żywność – on jakiś czas temu został sprowadzony do 0%, mówi się, że powróci do 5 proc. […] To by oznaczało – według naszego modelu ekonometrycznego – podwyższenie poziomu inflacji o jakieś 0,9 pkt proc. – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Ale oczywiście poważniejszą sprawą jest ewentualna likwidacja – częściowa czy stopniowa – tarcz antyinflacyjnych dotyczących energii elektrycznej, gazu, ogrzewania. To są wszystko niewiadome. W tym zakresie nie mamy żadnych danych i jakiś czas nie będziemy ich mieli. […] Czekamy na jakąś informację w tym zakresie – dodał.

Wcześniej podczas konferencji szef banku centralnego powiedział, że inflacja w Polsce znalazła się obecnie prawdopodobnie w celu inflacyjnym i dodał, że inflacja „jest cały czas w trendzie spadkowym”. – Z 18,4 proc. zjechaliśmy na pobliże 2,5 proc. Na pewno jesteśmy w paśmie – ile dokładnie, trudno powiedzieć – dodał. Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.


Czytaj także: Zawieszenie Glapińskiego byłoby niekonstytucyjne? Wiceprezes NBP mówi o wyroku Trybunału


Marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje – przy założeniu utrzymania rządowych osłon antyinflacyjnych – średnioroczną inflację w wysokości 3 proc. w 2024 r.; natomiast w scenariuszu całkowitego wycofania działań osłonowych inflacja w tym ujęciu wyniosłaby 5,7 proc. w br. – dodał.

W ostatnim kwartale 2024 r. według NBP będzie wynosić 3,4 proc. – nadal w paśmie celu inflacyjnego. – W 2025 r. – 3,4 proc., nadal w paśmie celu inflacyjnego. Mówię o ostatnim kwartale. A w 2026 r. – 2,9 proc., czyli bardzo blisko tego środka celu. A w ostatnim kwartale 2026 – 2,7 proc. – mówił Glapiński.

Przy tym skrajnie innym [scenariuszu], w którym całkowicie wycofane są działania osłonowe – mamy w 2024 roku średnią inflację 5,7 proc. – powyżej celu inflacyjnego, powyżej pasma odchyleń. […] Przy wycofaniu działań osłonowych w 2025 roku inflacja będzie 3,5 proc., czyli; w ostatnim kwartale 2025 to będzie 1,6 proc. – poniżej środka pasma celu. A w 2026 to będzie 2,7 proc., a koniec 2026 to będzie 2,4 proc. – dodał.

Według szefa NBP, można powiedzieć, że „tak czy inaczej, inflacja jest pod kontrolą”, nawet przy wycofaniu działań osłonowych.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jeśli jedno słowo chcielibyśmy zapisać jako symbol przekazu na tej konferencji i przekazu naszego ‚Raportu o inflacji’, komunikatu po posiedzeniu RPP, to jest niepewność. Jest bardzo duża niepewność i ta niepewność powoduje, że utrzymujemy stopy na tym samym poziomie – podsumował Glapiński.

My jakoś przewidujemy sytuację do końca czerwca. Jak nie będzie wojen, kryzysów międzynarodowych, to do końca czerwca sytuacja się wydaje całkowicie klarowna i jasna. Natomiast nie wiemy, co będzie od 1 lipca. Proszę mnie o to zapytać później, w drugiej połowie roku – dodał Glapiński, odpowiadając na pytanie, czy podtrzymuje opinię sprzed miesiąca, że w RPP nie ukształtuje się w br. większość ani za obniżkami, ani za podwyżkami stóp procentowych.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka CPI wyniosła 3,9 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2024 r. GUS 15 marca br. opublikuje tzw. koszyk inflacyjny na 2024 r. oraz wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu i lutym 2024 r.

Złoty się wzmacnia

Jak dodał Glapiński, polska waluta znacznie się wzmocniła.

Złoty się szalenie wzmocnił i dalej ta tendencja trwa. Nie mogę powiedzieć, czy zakładam, że będzie to długotrwała [tendencja], ale koń, jaki jest, każdy widzi. Będą napływać duże środki w euro z zagranicy. A co się dzieje, jak napływają duże środki w euro i są wymieniane na rynku i w banku? No, rośnie kurs. A więc kurs pomaga nam walczyć z inflacją. Cieszymy się z tego kursu, który był. Będziemy się cieszyli, jak będzie mocny – mówił.

Pod koniec lutego NBP podał, że spadek kursu dolara amerykańskiego o prawie 10 proc. tylko w ostatnim kwartale ub. roku spowodował zmniejszenie wyceny posiadanego przez bank centralny zasobu w dolarze o około 23 mld zł. Ujemny wynik finansowy nie może być w żadnym stopniu kryterium oceny zarządzania bankiem centralnym, podkreślał NBP.

Czytaj także: