{"vars":{{"pageTitle":"Glencore będzie sprzedawał jedną czwartą swojej produkcji kobaltu Chińczykom","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","glencore","kobalt","surowce","szwajcaria"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":21777}} }
300Gospodarka.pl

Glencore będzie sprzedawał jedną czwartą swojej produkcji kobaltu Chińczykom

Szwajcarski Glencore, największy na świecie producent kobaltu, zobowiązał się do sprzedaży blisko jednej czwartej swojej rocznej produkcji tego surowca chińskiej firmie zajmującej się recyklingiem baterii GEM Co., informuje MINING.com.

Szwajcarska firma sprzeda co najmniej 61,2 tys. ton wodorotlenku kobaltu do GEM w latach 2020-2024. Rocznie będzie to ok. 12,2 tys. ton. Pekin tą umową zabezpiecza dostawy kobaltu, który jest kluczowy przy produkcji akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne.

Glencore, dla którego kobalt jest produktem ubocznym procesu produkcji z kopalni miedzi i niklu w Demokratycznej Republice Konga, Kanadzie i Australii, oczekuje, że jego produkcja kobaltu osiągnie 65 tys. ton w tym roku i spadnie do 63 tys. ton w 2020 r.

Umowa zostaje zawarta mniej niż rok po tym, jak GEM zrezygnował z podobnego kontraktu dostawy z powodu nagłego spadku cen kobaltu wywołanego przez nadpodaż z Demokratycznej Republiki Konga, największego producenta surowca.

Jednak decyzja Glencore o zamknięciu kopalni Mutanda, największego na świecie źródła kobaltu, w sierpniu tchnęła nowe życie w ten rynek. Ceny zareagowały jednak powoli. Funt kobaltu wyceniany jest na 18 dolarów, kiedy jeszcze na początku 2018 r. kosztował ponad 40 dol.

>>>Czytaj też: Glencore zamknie największą kopalnię kobaltu na świecie