{"vars":{{"pageTitle":"Globalny fundusz klimatyczny ONZ z zarzutami o korupcję. Chodzi defraudację milionów dolarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["adaptacja-do-zmian-klimatu","audyt","korupcja","organizacja-narodow-zjednoczonych","pieniadze","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"30 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72066}} }
300Gospodarka.pl

Globalny fundusz klimatyczny ONZ z zarzutami o korupcję. Chodzi defraudację milionów dolarów

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) mierzy się z oskarżeniami o korupcję. Zarzuty powiązane są z wartym wiele miliardów dolarów Global Environment Facility, czyli Globalnym Funduszem Ochrony Środowiska.

Takie informacje wynikają z dokumentów, na które powołuje się redakcja brytyjskiego dziennika Financial Times.

Audyt UNDP z listopada tego roku wskazuje na liczne błędy w sprawozdaniu finansowym (ang. „financial misstatements”). Chodzi tu o miliony dolarów w projektach finansowanych przez Globalny Fundusz Ochrony Środowiska (GEF) w portfolio Programu ONZ.

Jak podaje FT, listopadowy raport wymienia szereg nieprawidłowości, w tym korupcyjne praktyki w biurach dwóch niewymienionych z nazwy państw oraz podejrzenie zmowy między niektórymi project menedżerami.


Czytaj też: Kolejny skandal emisyjny. Nowy raport pokazuje, że auta hybrydowe typu plug-in wcale nie służą środowisku


Wspomniany audyt analizuje działalność Funduszu w latach 2018-2019 i był przeprowadzony pierwszy raz od 2013 roku.

Audyt był wszczęty z powodu napływających skarg dotyczących zarządzania funduszem, które były składane przez państwa-darczyńców. W roku 2019 Foreign Policy opublikował doniesienia o zdefraudowanie milionów dolarów w ramach projektu GEF prowadzonego przez UNDP w Rosji.

Jak informuje FT, bywało, że zarząd UNDP ignorował sygnały o nieprawidłowościach.

„Nie rozumiem postawy części zarządu. Mamy przecież kryzys klimatyczny, którego skutkom należy pilnie przeciwdziałać” – powiedział FT anonimowy konsultant, komentując sprawę. Zdefraudowane pieniądze miały służyć najbardziej potrzebującym społecznościom i pozwolić im dostosować się do postępujących zmian klimatycznych.

Globalny Fundusz Ochrony Środowiska GEF (Global Environmental Facility) został założony w 1991 roku pierwotnie jako część Banku Światowego. Potem odłączył się. Jako niezależna organizacja rozdysponował ponad 21 miliardów dolarów w 170 krajach. W tym 7 miliardów dolarów w projektach zarządzanych przez UNDP.

Jest największym międzynarodowym funduszem przyznającym granty na wsparcie projektów mających na celu ochronę środowiska na świecie.

Ford i General Motors wiedział o zmianach klimatu 50 lat temu i nic z tym nie zrobił