{"vars":{{"pageTitle":"Głosowanie nad kandydaturą Adama Glapińskiego. Sejm podjął decyzję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","main","narodowy-bank-polski","nbp","polityka","polityka-monetarna","polityka-pieniezna","prezes-nbp","sejm","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":302802}} }
300Gospodarka.pl

Głosowanie nad kandydaturą Adama Glapińskiego. Sejm podjął decyzję

Adam Glapiński został wybrany na drugą kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głosowanie nad kandydaturą Glapińskiego odbyło się w czwartek w Sejmie.

Wybór był konsekwencją wniosku złożonego w Sejmie przez prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze 11 stycznia tego roku. Adam Glapiński uzyskał pozytywną rekomendacją sejmowej Komisji Finansów Publicznych w kwietniu.

Za wyborem obecnego szefa banku centralnego na drugą kadencję zagłosowało 234, przeciw było 223, nikt się nie wstrzymał.

Obecna, pierwsza kadencja na stanowisku prezesa NBP kończy się Glapińskiemu 21 czerwca. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim jedna osoba może być prezesem NBP maksymalnie dwie kadencje.

Przed wyborem na prezesa NBP Adam Glapiński zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej trzeciej kadencji – jest więc we władzach odpowiedzialnych za politykę pieniężna w sumie dwanaście lat. Już w latach 90. obecny prezes banku centralnego pełnił wiele funkcji w administracji publicznej. Był. m.in. ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego, a później ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego.