Inflacja CPI gwałtownie spadnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-4), łącznie ze znaczącym spadkiem inflacji bazowej, a polityka pieniężna pozostaje wysoce restrykcyjna w regionie CEE-4, ocenia Goldman Sachs.
Według banku, ryzyko trwałości inflacji zmniejszyło się, co może skutkować obniżkami stóp procentowych w regionie do końca 2024 r. – w tym w Polsce do poziomu 4 proc. z obecnych 5,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.
– Chociaż wzrost płac pozostaje wysoki w regionie CEE-4, niedawna dynamika CPI sugeruje, że ryzyko trwałości inflacji zmniejszyło się. Polityka pieniężna pozostaje wysoce restrykcyjna w regionie CEE-4, a biorąc pod uwagę połączenie powolnego wzrostu i słabej inflacji, uważamy, że banki centralne CEE znacznie złagodzą politykę pieniężną do końca 2024 r. (do 4 proc. w Polsce, 3,25 proc. w Czechach, 5 proc. na Węgrzech i 4,5 proc. w Rumunii) – czytamy w raporcie banku „CEEMEA 2024 Outlook – Inflation Dispersion, Policy Divergence, and Higher Neutral Rates”.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– Co bardziej zaskakujące, dynamika inflacji bazowej w ujęciu rocznym za 3 miesiące na Węgrzech, w Czechach i w Polsce (ale w mniejszym stopniu w Rumunii) osłabiła się znacząco – dodano.
Bank oczekuje, że krótkoterminowa funkcja reakcji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stanie się bardziej jastrzębia, jednakże przy gwałtownie spadającej inflacji, spodziewa się znacznych obniżek stóp w 2024 r.
W ubiegłym tygodniu, RPP postanowiła dziś utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie 5,75 proc. Konsensus rynkowy zakładał obniżkę stóp o 25 pb.
Czytaj także: