{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: Polska wypada dobrze pod względem aktywności gospodarczej podczas kwarantanny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","bliski-wschod","cai","ceemea","czechy","dane","esw","europa","europa-srodkowo-wschodnia","europa-wschodnia","goldman-sachs","gospodarka","indeksy","main","makroekonomia","pmi","polska","produkcja","produkcja-przemyslowa","przemysl","rosja","statystyki","turcja","wegry","wskazniki"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"6 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":52912}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: Polska wypada dobrze pod względem aktywności gospodarczej podczas kwarantanny

W kwietniu wartość wskaźnika aktywności gospodarczej CAI (z ang. Current Activity Indicator) zmniejszyła się aż o 9,4 proc. dla regionu CEEMEA i jedynie o 0,5 proc. dla Polski, pisze w swoim raporcie Goldman Sachs.

CAI to opracowany przez inwestycyjny bank Goldman Sachs miernik, który syntetyzuje w sumie 56 różnych dostępnych wskaźników w jedną miarę aktywności gospodarczej.

Z kolei CEEMEA to określenie regionu, w skład którego wchodzą państwa Europy Środkowej i Wschodniej, a także Bliskiego Wschodu i Afryki.

Hamowanie aktywności gospodarczej

Średni wynik omawianego wskaźnika wyraźnie spadł w kwietniu w przypadku niemal wszystkich gospodarek tej grupy państw na skutek obostrzeń wynikających z trwającej kwarantanny.

W najpoważniejszy sposób dotknięte zostały Rosja i Turcja – w tych krajach wskaźnik aktywności gospodarczej spadł w stosunku do marca do poziomów, odpowiednio, -14,7 proc. rok do roku (w marcu CAI Rosji wyniosło -4,3 proc. rok do roku) i -10,5 proc. rok do roku (w marcu CAI Turcji wyniosło -0,1 proc. rok do roku).

W państwach z naszego najbliższego otoczenia zanotowano nieco lepsze rezultaty – w Czechach CAI w kwietniu wyniosło -6,8 proc. rok do roku (w porównaniu do -1 proc. w marcu), na Węgrzech -3,4 proc. (w stosunku do +0,9 proc. z marca).

Dla porównania, w Polsce wyliczony przez Goldman Sachsa indeks CAI osiągnął w kwietniu wartość -0,5 proc. rok do roku, podczas gdy w marcu jego wynik wynosił +2,8 proc. rok do roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w większości wymienionych państw hamowanie do poziomów niższych niż w analogicznych okresach poprzedniego roku miało miejsce już w marcu 2020.

Najbardziej cierpi polski przemysł

Znaczne spadki odnotowano także w przypadku odczytów nieco szerzej znanego indeksu PMI.

PMI (z ang. Purchasing Managers’ Index) to wskaźnik publikowany przez firmę IHS Markit, uważany za wskaźnik wyprzedzający koniunkturę w gospodarce i dający wyobrażenie o możliwych przyszłych odczytach wzrostu PKB. Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze przemysłowym.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w Polsce wyniki tego indeksu spadły w poprzednim miesiącu do najgorszych poziomów od początku jego wyliczania dla Polski, czyli od czerwca 1998 roku. Kwietniowe PMI Polski zmierzone zostało na poziomie 31,9 pkt.

W przypadku tego wskaźnika Polska średnio nie wypada lepiej od pozostałych państw z grupy CEEMEA – przeciętny wskaźnik PMI dla regionu obliczany na podstawie parytetu siły nabywczej osiągnął w kwietniu poziom 33,5 pkt, także najniższy w historii pomiarów.

Najgorszy wynik zanotowano w Rosji, której PMI wyniosło 31,3 punktu, ale Polska jest na drugim miejscu od końca.

Lepsze odczyty indeksu zanotowano m.in. w Turcji (33,4 pkt), na Węgrzech (33,6 pkt) i w Czechach (35,1 pkt).

To oznacza, że na tle innych państw, a także na tle innych sektorów polskiej gospodarki, stosunkowo mocno wskutek trwającego kryzysu cierpi w Polsce produkcja przemysłowa.

źródło: Goldman Sachs

źródło: Goldman Sachs

Goldman Sachs to amerykański bank inwestycyjny i zarazem jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Jest przez wielu jest uważany za najbardziej wpływowy bank na świecie, a jego byłym pracownikiem jest m. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Czytaj także:

Polska, Czechy, Słowacja czy Węgry? Ten kryzys ostatecznie rozstrzygnie, który kraj regionu jest najsilniejszy gospodarczo