{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka przyspiesza, a inflacja spada. Są nowe dane ze strefy euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["eurostat","inflacja","makroekonomia","najnowsze","pkb","strefa-euro","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"31 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599181}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka przyspiesza, a inflacja spada. Są nowe dane ze strefy euro

Strefa euro odnotowała wzrost gospodarczy w drugim kwartale 2023 roku. Był on wyższy niż spodziewali się ekonomiści. Niższe niż w poprzednim miesiącu była lipcowa inflacja.

PKB strefy euro wzrósł w drugim kwartale o 0,3 proc. wobec poprzedniego kwartału i o 0,6 proc. rok do roku według wstępnych danych Eurostatu.

Wzrost kwartalny był wyższy od oczekiwań. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się wzrostu o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym i o 0,5 proc. w ujęciu rocznym.

Kondycja gospodarcza strefy euro poprawiła się w porównaniu z poprzednimi okresami. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano brak wzrostu, a w ostatnim kwartale 2022 roku – spadek PKB o 0,1 proc.

Stan największych gospodarek

W ostatnich dniach dane o tempie zmian PKB podało szereg znaczących gospodarek strefy euro. Niemcy, czyli największa z nich, znalazły się w stagnacji. PKB tego kraju nie zmienił się w porównaniu z poprzednim kwartałem. w porównaniu z drugim kwartałem 2022 roku i po wyrównaniu sezonowym, PKB Niemiec spadł o 0,6 proc.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Spadek PKB w drugim kwartale – aż o 1,5 proc. – odnotowała Szwecja. Z kolei o 0,3 proc. spadł produkt krajowy brutto Włoch. Wzrost odnotowały natomiast Francja i Hiszpania, odpowiednio o 0,5 proc. i 0,4 proc.

Nieco niższa inflacja

Eurostat podał dziś też, że inflacja HICP w strefie euro wyniosła 5,3 proc. rok do roku w lipcu. Miesiąc wcześniej inflacja wynosiła 5,5 proc.

Wysoka inflacja spowodowana wysokimi kosztami energii po inwazji Rosji na Ukrainę i rosnącymi cenami żywności, wyższymi stopami procentowymi i słabnącym zaufaniem odbiły się na gospodarce wspólnej waluty – pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że strefa euro lepiej niż zakładano poradziła sobie w okresie pandemii COVID-19. Jednak oczekuje się, że w całym 2023 roku jej wzrost gospodarczy będzie niewielki.

Polecamy: