{"vars":{{"pageTitle":"Grant Thornton: Praca zdalna nie ma wpływu na wydajność pracownika","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","grant-thornton","model-pracy","najnowsze","praca","praca-zdalna"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":687952}} }
300Gospodarka.pl

Grant Thornton: Praca zdalna nie ma wpływu na wydajność pracownika

Niemal połowa badanych firm oceniło, że tryb pracy zdalnej pozostał bez wpływu na wydajność pracy. Z kolei 10 proc. stwierdziło poprawę jakości wykonywania zadań przez swoich pracowników po wprowadzeniu tej formy zatrudnienia, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton.

W badaniu brali udział właściciele i członkowie zarządów dużych i średnich firm w Polsce. Zdaniem 18 proc. ankietowanych, wprowadzenie możliwości pracy zdalnej pogorszyło wydajność pracy.

Blisko połowa respondentów twierdzi, że tryb pracy zdalnej pozostał bez wpływu na wydajność pracy, a co dziesiąty kierujący spółką zauważył wręcz poprawę jakości wykonywania zadań przez swoich pracowników po wprowadzeniu tej formy zatrudnienia. Co ciekawe, blisko połowa respondentów, którzy udzielili tej ostatniej odpowiedzi pozwalała na dowolność w przychodzeniu do biura lub wprowadziła system 1-4 dni pracy w biurze miesięcznie, z kolei ok. 30 proc. chciało, by pracownicy pojawiali się w biurze niemal codziennie. Na wydajność pracy po wprowadzeniu pracy zdalnej narzeka 18 proc. ankietowanych. Wśród niezadowolonych pracodawców udział tych najbardziej ‚liberalnych’ w podejściu do miejsca wykonywania pracy oraz tych bardziej ‚rygorystycznych’ jest podobny – wynosi po ok. 30 proc. – czytamy w raporcie.


Czytaj także: Praca w biurze? Zetki nie mówią „nie”, choć dla nich to coś innego niż dla starszych pokoleń


Prawie co czwarty pracodawca (23 proc.) nie potrafi określić, jak praca zdalna wpłynęła na jakość obowiązków wykonywanych w jego organizacji. Natomiast znaczna większość, bo ponad 70 proc. pracodawców w dużych i średnich firmach umożliwiło swoim pracownikom biurowym wykonywanie pracy zdalnej. Jedna czwarta z nich (23 proc.) nie zdecydowała się na tę formę pracy. Tylko 6 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Wyniki ankiety wskazują, że co do zasady osoby kierujące polskimi firmami wolą jednak, by ich podwładni pojawiali się w biurze. W przypadku 13 proc. respondentów wystarczająca częstotliwość to od 1 do 4 dni w miesiącu, 3 proc. zgodziło się na 4-10 dni, a 4 proc. – na 10-15 dni w biurze. Co piąty pracodawca chce jednak, by pracownicy wykonywali swoje obowiązki z biura jeszcze częściej, co biorąc pod uwagę średnią liczbę dni roboczych w miesiącu (ok. 21) oznacza, że praca zdalna jest w tych organizacjach wykonywana jedynie w pojedyncze dni – czytamy w raporcie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Pracodawcy w Polsce planują utrzymać w 2024 r. dotychczasowy model pracy zdalnej – 43 proc. wskazań, 40 proc. pytanych przyznało, że do tej pory nie zastanawiało się nad zmianą zasad dotyczących pracy zdalnej w br.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (wywiady telefoniczne) przez firmę Biostat, co roku na grupie właścicieli i członków zarządu 100 średnich i dużych przedsiębiorstw. Ostatnia edycja badania prowadzona była w styczniu 2024 r.

Czytaj także: