Pomimo trwającej epidemii sytuacja na rynku pracy uległa zauważalnej poprawie. W porównaniu do wszystkich kwartałów 2020 roku, zwiększyła się liczba oferowanych oraz nowo utworzonych miejsc pracy.
Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce na koniec I kwartału wyniosła 110,2 tysięcy. To o 25,8 tys., czyli ponad 30 proc. więcej niż w poprzednim kwartale – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
„W pierwszym kwartale 2021 roku było o 12,4 proc. więcej nowych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednocześnie zlikwidowano o 41,5 proc. mniej miejsc pracy niż w pierwszym kwartale 2020 roku” – wskazuje Urząd.
Ale w porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku, w okresie styczeń-marzec 2021 zlikwidowano o 30,2 proc. więcej miejsc pracy – podaje GUS w komunikacie.
W analizowanym kwartale najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w mikroprzedsiębiorstwach. Sektor odpowiada za aż 44 proc. wszystkich zlikwidowanych miejsc pracy.
Jednak „podstawowe wyniki badania w pierwszym kwartale 2021 r. wskazują, że pomimo trwającej epidemii sytuacja na rynku pracy uległa zauważalnej poprawie. W porównaniu do wszystkich kwartałów 2020 r. zwiększyła się liczba oferowanych oraz nowo utworzonych miejsc pracy” – wskazuje GUS w komunikacie.
Jakie zakłady szukają pracowników?
Wolne miejsca pracy na koniec I kwartału 2021 roku koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym. To prawie 83 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy. Połowę z nich wykazano w średnich i dużych przedsiębiorstwach.
Najwięcej wolnych miejsc pracy – ponad jedną piątą – jest w branży przemysłowej. Niemal 15 proc. wolnych miejsc pracy oferowano w budownictwie.
Według nomenklatury GUS, wolne miejsca pracy, to miejsca powstałe w wyniku ruchu zatrudnionych bądź nowo utworzone, w stosunku do których spełnione zostały jednocześnie trzy warunki – miejsca pracy w dniu sprawozdawczym były faktycznie nieobsadzone; pracodawca czynił starania, aby znaleźć osoby chętne do podjęcia pracy; w przypadku znalezienia właściwych kandydatów, pracodawca byłby gotów do natychmiastowego przyjęcia tych osób.
Matki chcą pracować, ale rynek pracy im nie pomaga. Jak można to zmienić?