{"vars":{{"pageTitle":"Rośnie zatrudnienie, ale zarobiliśmy mniej niż w grudniu. GUS podał dane o rynku pracy za styczeń","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["glowny-urzad-statystyczny","inflacja","praca","rynek-pracy","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":264209}} }
300Gospodarka.pl

Rośnie zatrudnienie, ale zarobiliśmy mniej niż w grudniu. GUS podał dane o rynku pracy za styczeń

Wynagrodzenia wyższe o prawie jedną dziesiątą w porównaniu z ubiegłym rokiem i 2,3 proc. wzrostu zatrudnienia – to dane o rynku pracy w styczniu, które właśnie opublikował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w styczniu 2022 wzrosło o 9,5 proc. w ujęciu rocznym, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Oznacza to, że płace wzrosły mniej, a poziom zatrudnienia bardziej, niż prognozowali analitycy. Konsensus rynkowy wynosił 1,7 proc. w ujęciu rocznym, jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia i 10 proc. jeśli chodzi o wzrost płac.

W przypadku wysokości w ujęciu miesięcznym, w styczniu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie spadło o 8,7 proc. w porównaniu z grudniem 2021 i wyniosło 6 064,24 zł – podał GUS.

Spadek wynagrodzeń w styczniu względem grudnia jest efektem zmniejszenia skali lub wręcz niewystępowania w styczniu wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu – m.in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych itp. – wskazuje GUS.

To może być także efekt tego, że wypłaty premii i nagród zostały z powodu zmian podatkowych w Polskim Ładzie przesunięte właśnie na grudzień – wskazują analitycy banku Millenium.

Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 1,5 proc. i wyniosło 6,45 mln osób.

Jak wskazują eksperci banku PKO BP, można oczekiwać że te dane, wraz z danymi o produkcji przemysłowej, wzmocnią oczekiwania rynkowe na wysoki wzrost gospodarczy w I kwartale 2022 roku (przekraczający 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku).

Niepewne styczniowe dane

Analizując dane za styczeń, trzeba uwzględnić zmianę próby statystycznej, branej pod uwagę przez GUS.

Co roku Główny Urząd Statystyczny aktualizuje próbę uwzględnianych w badaniu przedsiębiorstw, co wpływa przede wszystkim na statystyki zatrudnienia – wskazuje Bank Millennium.

Natomiast jeśli chodzi o kwestię wynagrodzeń, dane za styczeń także mogą być nie w pełni miarodajne. Był to pierwszy miesiąc, kiedy obowiązywały nowe przepisy podatkowe z Polskiego Ładu.

Ta zmienna jest sporą zagadka ze względu na jednorazowe wypłaty w poprzednim miesiącu (ucieczka przed zmianami podatkowymi) i zmianami w zatrudnieniu, na które wpływa także zmiana próby statystycznej, wskazują analitycy mBanku.

Dlatego też, ich zdaniem, prawdziwy obraz stanu rynku pracy w kwestii wynagrodzeń może wyłonić się dopiero w II kwartale.

Tak działa działa droga energia, ceny w przemyśle w górę o 15%. Ale wzrost produkcji jest imponujący