{"vars":{{"pageTitle":"Holandia na miesiąc zamyka bary i restauracje. "Koniunktura w strefie euro znacząco się pogorszy"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["holandia","koronawirus","lockdown","pandemia","uslugi"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"14 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64584}} }
300Gospodarka.pl

Holandia na miesiąc zamyka bary i restauracje. „Koniunktura w strefie euro znacząco się pogorszy”

Holandia zaostrza restrykcje w związku z pandemią. Ekonomiści ING wskazują, że to kolejny europejski kraj powracający do poważnych restrykcji gospodarczych, co sugeruje że koniunktura w strefie euro w czwartym kwartale ulegnie pogorszeniu.

Holandia pogłębia restrykcje epidemiczne i ogłasza zamknięcie wszystkich barów i restauracji. Wprowadza także obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych na okres czterech tygodni.

Jak wskazują ekonomiści ING, zaostrzenie restrykcji spowodowane jest drugą falą pandemii Covid-19, która wiąże się jednak ze zdecydowanie niższą śmiertelnością niż ta na wiosnę.

„Nadal szereg krajów powraca do restrykcji, choć nie tak agresywnych jak w drugim kwartale. Nadal jednak najprawdopodobniej oznacza to spowolnienie koniunktury w strefie euro w czwartym kwartale” – wskazują ekonomiści ING.

Według danych Eurostatu w samym drugim kwartale gospodarka strefy euro skurczyła się w ujęciu rocznym o 14,7 proc. W trzecim kwartale ekonomiści spodziewają się ożywienia.

Europejski Bank Centralny szacuje natomiast, że w całym 2020 roku gospodarka strefy euro skurczy się o 8 proc. w ujęciu rocznym.

Według wrześniowych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2020 roku globalna gospodarka skurczy się o 4,4 proc. w ujęciu rocznym, a w 2021 roku wzrośnie o 5,2 proc. W czerwcu MFW oczekiwał odpowiednio 5,2 proc. spadku i 5,4 proc. wzrostu.

Zdaniem MFW Polska znajdzie się w nielicznej grupie państw, gdzie tegoroczna recesja może okazać się mniej dotkliwa niż oczekiwano – ekonomiści Funduszu zakładają spadek PKB o 3,6 proc. rok do roku wobec szacowanego w czerwcu spadku o 4,6 proc.).

Czytaj także:

Unia Europejska próbuje przekonać świat, że można stworzyć listę rajów podatkowych, na której nie ma Kajmanów