{"vars":{{"pageTitle":"Hub biotechnologiczny wystartował po cichu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","badania-medyczne","biotechnologia","farmacja","warsaw-health-innovation-hub"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"10 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146713}} }
300Gospodarka.pl

Hub biotechnologiczny wystartował po cichu

W czwartek wystartował Warsaw Health Innovation Hub i to w nie byle jakiej oprawie – na spotkaniu w Kancelarii Premiera stawili się osobiście szefowie wszystkich firm zaangażowanych w polski hub biotechnologiczny. Duma? Cóż, konferencji prasowej nie było, a na komunikat po spotkaniu trzeba było czekać do późnego popołudnia.

 

O planach utworzenia w Polsce hubu, który będzie wspierał nowatorskie badania nad polskimi lekami pisaliśmy już w listopadzie 2020 r. Radosław Sierpiński, pełnomocnik premiera ds. rozwoju sektora biotechnologii i szef Agencji Badań Medycznych, która w projekcie ma reprezentować premiera i polskie potrzeby, ujawnił wówczas, że hub ma doprowadzić do utworzenia w Polsce większego skupiska badaczy i firm biotechnologicznych, na tyle rozwiniętego, by można było mówić o Polskiej Dolinie Medycznej.

W czwartek ten plan wreszcie się skrystalizował – Kancelaria Premiera (KPRM) ogłosiła na twitterze powstanie Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) i zamiar budowy Polskiej Doliny Medycznej. Warsaw Health Innovation Hub jest wspólnym projektem Agencji Badań Medycznych i globalnych firm farmaceutycznych. Uczestniczy w nim także European Institute of Innovation and Technology Health (EIT Health), który będzie odpowiedzialny za współpracę między firmami.

W gabinecie premiera Morawieckiego na podpisaniu umowy osobiście stawili się wszyscy ich przedstawiciele: Iskra Reic (AstraZeneca), Mark Loughran (Microsoft), Markus Sieger (Polpharma), Irma Veberič (Roche), Jan-Philipp Beck (EIT Health) oraz oczywiście Radosław Sierpiński z ABM.

„To ogromne wydarzenie na skalę Europy. Udało nam się zainteresować współpracą biznes na tyle, by zechciał wspierać polska naukę, start-upy i innowacje, i tym samym  podnosić jakość terapii i rozwiązań na rzecz polskich pacjentów. To dopiero początek naszej aktywności – powiedział Radosław Sierpiński, szef ABM.

Finansowanie hubu nie jest dziś znane. W jesiennym wywiadzie szef ABM zapowiedział, że „strona publiczna dołoży do projektu dokładnie drugie tyle, ile daje strona prywatna”.

KPRM podkreśla, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Centralnej, która będzie łączyła współpracę sektora publicznego i biznesu w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych.

Wskazano trzy obszary strategiczne, w jakich działać ma hub: innowacje farmaceutyczne, innowacje w zakresie wyrobów medycznych, rozwiązania cyfrowe w zdrowiu (co wyjaśnia obecność Microsoft)

„Rozwój WHIH zmierzać ma w kierunku stworzenia Polskiej Doliny Medycznej (PDM) na wzór rozwiązań europejskich” – pisze KPRM na twitterze.

Z tych informacji wynika też, że PDM ma – przy aktywnym udziale państwa – udrożnić współpracę przy badaniach medycznych w oparciu o połączone zasoby publiczne i prywatne. Podkreślanym elementem Doliny ma być również program finansowania innowacji biotechnologicznych, który pozwoli badania w branży biotech doprowadzać do etapu wdrożeń na potrzeby medycyny.

O ocenę nowego przedsięwzięcia poprosiliśmy kilku polskich ekspertów z sektora farmacji i biotechnologii – wszyscy odmówili skomentowania pod nazwiskiem ponieważ projekt nie jest im znany, nikt go z nimi nie konsultował i na razie nie zapraszał do współpracy.

„Pomysł hubu i współpracy publicznego z prywatnym jest bardzo dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach. Startowaliśmy w pewnym konkursie ABM – wydawał się świetny, ale okazało się w szczegółach, że jest dla nas zupełnie nieopłacalny. Czy tu nie będzie podobnie? Nie wiem, ale ponieważ chcemy mieć do ABM otwartą furtkę wolę się nie wypowiadać oficjalnie”, mówi jeden z pytanych.