Istnieje niewielka lub żadna korelacja między wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu a zapobieganiem przenoszeniu wirusa przez granice, powiedział dyrektor generalny IATA.
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało globalne dane za listopad 2021 roku, z których wynika, że pomimo odkrycia nowego wariantu koronawirusa lotnictwo utrzymuje trend wzrostowy. W związku z tym, szef zrzeszenia zaapelował do rządów państw o niewprowadzanie kolejnych ograniczeń w podróżowaniu.
– Ożywienie ruchu lotniczego w listopadzie trwało nadal. Niestety, rządy przesadnie zareagowały na pojawienie się wariantu Omikron pod koniec miesiąca i uciekły się do wypróbowanych i nieudanych metod zamykania granic, nadmiernych testów podróżnych i kwarantanny, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa – skomentował sytuację dyrektor generalny IATA, Willie Walsh.
Jak dodał, w związku z nowymi obostrzeniami, sprzedaż biletów międzynarodowych dokonana w grudniu 2021 i na początku stycznia tego roku gwałtownie spadła w porównaniu z poziomem z roku 2019 r. Co sugeruje, że pierwszy kwartał będzie trudniejszy niż oczekiwano.
– Istnieje niewielka lub żadna korelacja między wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu a zapobieganiem przenoszenia wirusa przez granice – powiedział Walsh, podkreślając, że podobne środki, wprowadzane przez rządy państw, są „obciążające”.
Międzynarodowy popyt na podróże lotnicze w listopadzie był o 60,5 proc. niższy niż w listopadzie 2019 r., czyli w ostatnim roku przed pandemią koronawirusa. Jednocześnie wzrósł w porównaniu z październikowym spadkiem (liczonym rok do roku), który wynosił 64,8 proc.
Wyjątkowo zaraźliwy, nowy wariant koronawirusa – Omikron, został zidentyfikowany pod koniec listopada 2021 roku w RPA. Wiele państw zareagowało natychmiastowym zamknięciem granic przed podróżnymi z krajów Afryki Południowej, w których odsetek zarażeń nową mutacją był największy.
Także polski rząd postanowił ochronić kraj przed Omikronem, zakazując lotów do Polski z siedmiu państw Afryki: RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, i Zimbabwe. Obecne rozporządzenie o zakazie lotów obowiązuje do 24 stycznia.
Tak Polska walczy z pandemią: zakaz lotów z siedmiu krajów, z których i tak nie ma lotów