{"vars":{{"pageTitle":"Idą zmiany w polityce energetycznej państwa. Ma być więcej OZE, ale pożegnania z węglem nie będzie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","energetyka-weglowa","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii","pep-2040","polityka-energetyczna","polityka-energetyczna-polski-2040","smr"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"28 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":361334}} }
300Gospodarka.pl

Idą zmiany w polityce energetycznej państwa. Ma być więcej OZE, ale pożegnania z węglem nie będzie

Większe wykorzystanie OZE, modułowe reaktory jądrowe, ale też utrzymanie dotychczasowego wykorzystania elektrowni węglowych będzie zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

O przygotowywanej aktualizacji strategii poinformował wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio

Z ustawy Prawo energetyczne wynika, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. powinna zostać zaktualizowana do połowy 2023 r. Ten dokument jest obecnie w trakcie prac – mówił Dziadzio w kuluarach Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Więcej OZE, ale i węgiel

Jako jeden z kierunków wskazał konieczność szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Rozwój tego obszaru przyspieszył bardziej niż zakładał to pierwotny dokument.

Wiceminister wskazał też na plany rozwijania geotermii w ramach obszaru OZE.

Kolejnym obszarem jest wykorzystanie tych jednostek węglowych, które mamy. One mogą pełnić rolę bilansującą w systemie – powiedział Piotr Dziadzio.

Wyjaśnił, że chodzi tu o bloki o mocy 200 megawatów, które można zmodernizować. Tym samym mogą poprawić się ich możliwości techniczne.


Czytaj też: Polityka Energetyczna Polski 2040 roku – projekt, założenia, opinie


Przykładem takiego działania była modernizacja jednego z bloków Elektrowni Jaworzno III, należącej do Taurona. Pozwoliła ona na zwiększenie sterowalności jednostki.

Aktualizacja polityki energetycznej ma też uwzględnić w szerszym stopniu rozwój modułowych reaktorów jądrowych – SMR. Nad projektami z tego zakresu pracuje już kilka firm w Polsce.

Ważnym obszarem jest również to, że wszyscy powinniśmy nauczyć się oszczędzać energię – dodał wiceminister.

Co dziś jest w strategii energetycznej

Obowiązująca od 2021 r. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada m.in.:

W kwietniu minister Anna Moskwa mówiła, że resort przygotuje aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. po wstępnej rewizji potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku i przeprowadzeniu nowelizacji ustawy odległościowej dla energetyki lądowej. Miało to pomóc prawidłowo oszacować docelowe moce w tych technologiach.


Ekonomista Saxo: Polityka energetyczna UE jest “nierozważna”, bo odsuwa atom, a wspiera gaz


Wcześniej wiceminister Ireneusz Zyska mówił, że aktualizacja polityki energetycznej może przyspieszyć w stosunku do zakładanego wcześniej terminu w 2023 r. Jej kształt miał być też bardziej ambitny w związku z sytuacją po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

Pod koniec marca Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. w związku z sytuacją geopolityczną. Najważniejsze przewidywane zmiany to: