{"vars":{{"pageTitle":"Ile za metr kwadratowy? Znów więcej. Deweloperzy mówią o ile wzrosną ceny mieszkań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","deweloperzy","mieszkania","najnowsze","narodowy-bank-polski","nbp","nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"29 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":700131}} }
300Gospodarka.pl

Ile za metr kwadratowy? Znów więcej. Deweloperzy mówią o ile wzrosną ceny mieszkań

Deweloperzy ankietowani przez Narodowy Bank Polski (NBP) „niemal jednogłośnie” przewidują wzrost cen mieszkań w wysokości średnio 11 proc. w 2024 r. wobec 15 proc. wzrostu cen szacowanego przez nich za ub.r., podał NBP w raporcie.

– Wzrost cen mieszkań w 2023 r. w ocenie deweloperów wyniósł 15 proc. w efekcie silnych czynników cenotwórczych (utrzymującej się inflacji, wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych, poprawy sprzedaży mieszkań przy ograniczonej podaży lokali na rynku pierwotnym i rosnących kosztów produkcji). Niemal jednogłośnie respondenci przewidują średnio 11 proc. wzrost cen mieszkań w 2024 r. – czytamy w raporcie „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.”.

Według cytowanych w raporcie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 r. w kraju ogółem we wszystkich formach budownictwa oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem (o 7,6 proc.). Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 19,1 proc.) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 5,6 proc.).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Mniejsze efekty budownictwa deweloperskiego w całym kraju w 2023 r. były efektem wyhamowania budownictwa mieszkaniowego od drugiej połowy 2021 r. w wyniku spadku popytu spowodowanego załamaniem akcji kredytowej banków. Brak długotrwałych perspektyw stabilnego i satysfakcjonującego popytu na mieszkania w otoczeniu rosnących kosztów budowy, słabej sytuacji finansowej części deweloperów, brak gruntów i pozwoleń na budowę skutkował ostrożnością części deweloperów przed przeinwestowaniem lub brakiem bieżących możliwości w uruchomianiu nowych inwestycji – czytamy w materiale.

Polecamy: