{"vars":{{"pageTitle":"Imigracja pobudza wzrost gospodarczy. Praca cudzoziemców przekłada się na PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","imigranci","najnowsze","pkb","praca","rynek-pracy","stany-zjednoczone","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"8 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":623004}} }
300Gospodarka.pl

Imigracja pobudza wzrost gospodarczy. Praca cudzoziemców przekłada się na PKB

Stany Zjednoczone zawdzięczają wzrost PKB tworzeniu nowych miejsc pracy i zatrudnianiu cudzoziemców. Gdyby strefa euro poszła śladem USA, mogłaby dodać 1,3 punktu procentowego do swojego wzrostu PKB – wynika z analizy przeprowadzonej przez Allianz Trade.

Allianz Trade wskazuje, że w 2021 r. nowe miejsca pracy dla cudzoziemców odpowiadały za 40 proc. wzrostu zatrudnienia w USA, mimo że stanowiły one tylko około 17 proc. całkowitego zatrudnienia. Tworzenie miejsc pracy z kolei doprowadziło w dużej mierze do tego, że od 2021 r. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł średnio o 3,5 proc.

– Zatrudnienie osób urodzonych za granicą jest o 9,8 proc. wyższe niż przed pandemią, w porównaniu do 0,6- procentowego wzrostu zatrudnienia w porównywalnym okresie dla osób urodzonych w USA. Ponieważ to pierwsze przyczyniło się do wzrostu o 1,3 punktu procentowego, odpowiada to 37 proc. wzrostu PKB – liczą eksperci.

Europa nie wykorzystuje potencjału imigrantów

Zdaniem Allianz Trade jeżeli strefa euro miałaby podobne do amerykańskich wzorce imigracyjne, od 2021 r., mogłaby dodać 1,3 punktu procentowego do wzrostu PKB (zwiększając go do 5,3 proc.), a wzrost zatrudnienia odpowiadałby za 3,1 punktu procentowego całkowitego wzrostu PKB.

Tymczasem wzrost zatrudnienia w strefie euro przyczynił się do wzrostu PKB o 1,8 punktu procentowego w ciągu roku (w ujęciu rocznym) w okresie od 2021 r. Wzrost gospodarczy wyniósł ogólnie 4 proc., w tym zatrudnienie cudzoziemców przyczyniło się do 0,8 punktu procentowego wzrostu. Taki wkład zatrudnienia cudzoziemców stanowi około 21 proc. całkowitego wzrostu PKB.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


W strefie euro głównym czynnikiem odpowiadającym za wzrost PKB były przepracowane godziny (2,3 punktu procentowego).

– Oczywiste jest więc, iż po obu stronach „wielkiej wody” potrzebna jest inteligentna polityka imigracyjna, tym bardziej, że w związku z zaostrzeniem polityki imigracyjnej w Stanach Zjednoczonych dotychczasowy „wiatr w plecy” dla zagranicznej siły roboczej będzie zanikał – podsumowuje Allianz Trade.

To też może Cię zainteresować: