{"vars":{{"pageTitle":"Komu najczęściej przyznawane jest obywatelstwo UE? W czołówce Marokańczycy, Albańczycy i Brytyjczycy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["albania","dane","emigracja","europa","eurostat","imigracja","maroko","migracja","polska","statystyki","ue","unia-europejska","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"16 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":104533}} }
300Gospodarka.pl

Komu najczęściej przyznawane jest obywatelstwo UE? W czołówce Marokańczycy, Albańczycy i Brytyjczycy

Wśród pięciu narodowości, których największa liczba przedstawicieli w 2019 roku uzyskała obywatelstwo państw UE znaleźć można Maroko, Albanię, Wielką Brytanię, Syrię i Turcję. W przededniu brexitu Brytyjczycy należeli do grona najbardziej poszukujących unijnego obywatelstwa narodów świata.

Zgodnie z danymi Eurostatu obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej w 2019 roku przyznano w sumie ok. 706 tys. osób z całego świata.

W zdecydowanej większości były to osoby pochodzące spoza Wspólnoty, ale 13 proc. stanowiła grupa przedstawicieli państw UE, którzy uzyskali obywatelstwo innego państwa członkowskiego niż to, z którego pochodzili.

Marokańczycy, Albańczycy i Brytyjczycy na czele

Najczęściej obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej przyznawano Marokańczykom (obywatelstwo otrzymało w sumie 66,8 tys. osób, czyli 9 proc. całej grupy, którym go udzielono). Na drugim miejscu pod tym względem znaleźli się Albańczycy (41,7 tys., 6 proc.), a następnie Brytyjczycy (29,8 tys., 4 proc.), Syryjczycy (29,1 proc., 4 proc.) i Turcy (28,6 tys., 4 proc.).

Marokańczycy zdecydowanie najchętniej wybierali obywatelstwo hiszpańskie (84 proc. wszystkich obywatelstw udzielonych Marokańczykom w 2019 roku). Z kolei Albańczycy najczęściej otrzymywali obywatelstwo włoskie (62 proc.), a Brytyjczycy – niemieckie, szwedzkie lub francuskie (w sumie 75 proc.).

Spośród przedstawicieli obecnych państw członkowskich Unii najwięcej obywatelstw innych państw UE przyznano Rumunom (26,6 tys.), Polakom (12,6 tys.) i Włochom (8,7 tys.).

Ucieczka przed skutkami brexitu

Szczególnie wyraźny jest wzrost liczby obywatelstw udzielonych Brytyjczykom. Zaledwie rok wcześniej otrzymało je w sumie 16193 osoby z Wielkiej Brytanii – czyli wzrost rok do roku pod tym względem wyniósł aż 85 proc. W 2015 roku, czyli na rok przed brexitowym referendum, w sumie było to jedynie 1826 osób.

Nie ma zatem wątpliwości, że zmiany obserwowane w tych statystykach spowodowane są wynikiem wspomnianego referendum, zgodnie z którym Wielka Brytania opuściła oficjalnie Unię Europejską w styczniu 2020 roku.

Od tej pory liczni brytyjscy obywatele zamieszkujący inne państwa UE lub posiadający w nich ziemię lub nieruchomości rozpoczęli procedury ubiegania się o obywatelstwo kraju, z którym byli w ten sposób związani. Od 2016 roku udało się to w sumie ponad 64 tys. Brytyjczyków, z czego niemal połowie w samym 2019 roku.

Brexit będzie w tym roku drogo kosztował polskich eksporterów. „Muszą szukać nowych rynków zbytu”