{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja kontratakuje. Bank centralny planuje banknot o nominale 1000 zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","inflacja","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"16 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":728285}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja kontratakuje. Bank centralny planuje banknot o nominale 1000 zł

Inflacja bazowa wyniosła we wrześniu 4,3 proc. r/r – podał Narodowy Bank Polski. Bank centralny chyba nie wierzy w silną i trwałą obniżkę cen, bo za dwa lata zamierza wprowadzić do obiegu banknot 1000 złotowy.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc. we wrześniu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 3,7 proc. r/r w poprzednim miesiącu, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła o 0,3 proc.

Konsensus rynkowy wyniósł 4,3 proc. r/r.

NBP podał, że po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) inflacja wyniosła 3,4 proc. r/r wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej; (0) proc. m/m), po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 5,3 proc. r/r wobec 4,8 proc. miesiąc wcześniej; (+0,4 proc. m/m), po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc. r/r wobec 3,7 proc. miesiąc wcześniej; (+0,3 proc. m/m).

Tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 4,4 proc. r/r wobec 4 proc. miesiąc wcześniej (+0,2 proc. m/m).

Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 4,9 proc. r/r (+0,1 proc. m/m).

– Inflacja bazowa w Polsce przyspieszyła z 3,7 do 4,3 proc. r/r, najwyższego poziomu od marca. Skok wskaźnika to w dużej mierze pokłosie efektów bazy statystycznej, m.in. przed rokiem rozszerzono listę refundowanych leków, a kategoria „telekomunikacja” znalazła się pod wpływem promocji obniżających koszty użytkowania platform streamingowych. Ceny z wyłączeniem żywności i energii podniosły się o 0,3 proc. m/m. Sugeruje to ponowne nasilanie się presji popytowej w obliczu rozgrzanego rynku pracy, rozpędzonych wynagrodzeń i krzepnących wydatków konsumenckich gospodarstw domowych. Taką ocenę zdaje się potwierdzać podniesienie się dynamiki cen usług z 6,2 do 6,8 proc. r/r.   – komentuje Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl.

Wysokie ceny, nowe bilety NBP

Dwa dni temu media obiegła informacja, że NBP za rok, najdalej dwa planuje wprowadzić do obiegu nowy banknot o wysokim nominale 1000 złotych. To powrót koncepcji, którą prezes NBP Adam Glapiński promował już w 2001 roku.

Więcej o zmianach inflacji: