{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce nie chce spadać. Drożały nie tylko żywność i energia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-zywnosci","inflacja","inflacja-bazowa","main","makroekonomia","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"15 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":402014}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce nie chce spadać. W październiku drożały nie tylko żywność i energia

Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 17,9 proc. w ujęciu rocznym: to finalne dane GUS o wzroście cen. We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne dane za zeszły miesiąc.

Ile wyniosła inflacja w październiku i co głównie przyczyniło się do wzrostu cen? Dzisiaj o 10.00 ostateczny odczyt danych podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. w ujęciu rocznym.

To odczyt zgodny z konsensusem oraz ze wstępnym odczytem spod końca ubiegłego miesiąca.

To, jak inflacja w Polsce zmieniała się przez ostatnie 25 lat przedstawia poniższy wykres:

Co drożeje najbardziej

Z odczytu GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu najmocniej drożała energia i żywność. Jak wskazał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym raporcie o inflacji, w IV kwartale roku wzrost cen tej drugiej grupy towarów sięgnie 22,1 procent. W samym październiku inflacja cen żywności w ujęciu rocznym wyniosła natomiast 22 proc., wskazał GUS.

Do jednocyfrowego poziomu inflacja cen żywności ma powrócić dopiero pod koniec przyszłego roku. I to mimo tego, że rząd planuje utrzymać zerowy VAT na żywność nawet po zniesieniu reszty obniżek z tarczy antyinflacyjnej.

Mocno zdrożały tez usługi oferowane przez restauracje i hotele. W tym sektorze wzrost cen 18,5 proc. rok do roku. Ceny transportu wzrosły natomiast o 17,3 procent.

Co z inflacją bazową

Jak wskazują analitycy banku Millennium, dane GUS pozwolą także na lepszą ocenę, co przykłada się do wzrostu inflacji bazowej w Polsce.

Ta miara wzrostu cen nie uwzględnia wzrostu cen energii i żywności. To dlatego, że właśnie te ceny są najbardziej podatne na sezonowe wahania, związane np. z porą roku czy temperaturą.

Chociaż jednak inflacja bazowa nie uwzględnia właśnie żywności i energii, które drożały w ubiegłym miesiącu najszybciej, to ten wskaźnik też jest wysoki. Już we wrześniu inflacja bazowa była dwucyfrowa i wyniosła 10,7 proc. w ujęciu rocznym.

Bank Millennium szacuje, że w październiku była jeszcze wyższa i wyniosła 11,1 procent.

Zakładamy, że wzrosty cen mają charakter powszechny, gdyż oczekiwania inflacyjne są odkotwiczone – tłumaczą.

Jak dodają, presja popytowa – wspierana luźną polityką fiskalną i szybko rosnącymi wynagrodzeniami – pozwala firmom przerzucać rosnące koszty na konsumentów.

Podobnie szacują inflację bazową analitycy mBanku. Jak wskazali w mediach społecznościowych, ich zdaniem inflacja bazowa wynosi ok. 11-11,1 procent.

Co więcej, zdaniem analityków tego banku dynamika wzrostu inflacji bazowej powoli opada.


Polecamy też: